Mimarlıkta doğaya uyum ve elde edilebilecek kazanımların örnekler üzerinden incelenmesi
A research about the harmony of nature in architecture and the benefits that can be gained over the examples
- Tez No: 222539
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGE IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Energy, Architecture, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tez, sağlam temeller üzerinde şekillenmiş, neyin niçin yapıldığı üzerine düşünülmüş bir mimari tasarım eyleminin izini sürmektedir. Bu doğrultuda,“doğa”, mimariye rastlantısallık ve keyfincelikten uzak, ilkeleri olan temel bir dayanak olarak ele alınmıştır. Tezin üzerinde önemle durduğu, doğa esaslı düşünme biçiminin gündemdeki bir akım olmadığı ve yaşamın 'yapmak' la ilgili her alanında ve bu çalışmanın ana konusu olan mimarlıkta bu çerçeveden bakmanın gerekliliğidir. Tezle amaçlanan; mimarlıkta, yaşayan yüksek bir organizasyon olarak ele alınan“doğa”ya uyumun ve bu sayede elde edilebilecek kazanımların örnekler üzerinden araştırılmasıdır. Araştırmanın sonucunda, doğanın işleyiş esaslarına uygun şekillenen mimarlık yoluyla elde edilebilecek fiziksel, ekonomik, psikolojik, sosyal, kültürel kazanımlar ve uyumsuz yaklaşımla oluşabilecek kayıplar ortaya çıkartılmıştır. Kullanıcısına, topluma,“doğa”ya dair bu kazanımların, birey ve toplum sağlığı açısından olduğu kadar, mimarinin doğanın korunmasındaki sorumluluğu açısından da önemli olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Thesis trails an architectural design shaped on strong basis and knows the reasons of its activities. in this direction,“nature”is taken as a main basis with principles to architecture faraway from state of affairs and coincidence. Thesis gives a lot of attention that the way of thinking based on nature is not a trend and in architecture and in every field of life related to the 'making' activity, it is necessary to look through this frame. The aim of the thesis is the research about the harmony of“nature”, taken as a living, high organisation in architecture and the benefits that can be gained över the examples. As the results of the research, by the architecture shaped on the principles of nature, physicaLeconomic, psychological, social and cultural benefits and the losses occured by the inharmonious approach are exposed. it is obvious that the benefits relating to the user of the building, society and“nature”is important either for the health of the person and the society, or for the responsibility of architecture on the protection of“nature”.