Kalın plaklar için üç boyutlu sonlu eleman modelleri
Three dimensional finite element models for thick plates
- Tez No: 222598
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY AKSU ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalısmada, kalın plakların statik çözümü için sonlu eleman yöntemi ile, üç boyutlu, sekiz ve yirmi dügüm noktalı iki farklı izoparametrik sonlu eleman modelleri gelistirilmistir. Kalın plak problemi üç boyutlu elastisite problemi olarak ele alınmıstır. Dügüm noktası serbestligi olarak x, y, z eksenleri dogrultularındaki yer degistirmeler(u, v, w) alınmıstır. Gelistirilen sonlu elemanların ikisi de C0 süreklidir.İnce plak uygulamalarında kayma kilitlenmesi problemi ortaya çıkmıstır. Eleman karakteristikleri egilme ve kayma etkileri ayrı ayrı düsünülüp iki terimli olarak formüle edilmistir.İnce plak uygulamalarında kayma kilitlenmesini önlemek amacıyla kayma etkilerini içeren terimlerde seçilerek azaltılmıs integrasyon teknigi kullanılmıstır.İntegraller Gauss nümerik integrasyon yöntemi kullanılarak hesaplanmıstır. Sayısal uygulamaların çözümü için FORTRAN dilinde her iki eleman için bilgisayar programı gelistirilmistir. Bu programlara data dosyası hazırlamak amacıyla bilgisayar programları gelistirilmistir. Bu elemanlar kullanılarak elde edilen sonuçlar boyutsuz olarak analitik çözüm ve diger arastırmacıların sonlu eleman sonuçları ile birlikte tablolarda verilmistir. Bu çalısmada, kalın plakların statik çözümü için gelistirilen, üç boyutlu, sekiz ve yirmi dügüm noktalı izoparametrik elemanların ince ve kalın plak uygulamaları ile ankastre mesnetli kiris ve verev plak gibi genel problemlerde mühendislik analizleri bakımından tatmin edici sonuçlar verdigi tespit edilmistir. Anahtar Kelimeler :İnce plaklar; Kalın plaklar; Üç boyutlu sonlu eleman
Özet (Çeviri)
In this study, three-dimensional, eight-noded and twenty-noded isoparametric finite element models developed for static analysis of thick plates by finite element method. Thick plate is assumed as three dimensional elasticity problem. Nodal degrees of freedom are displacements(u, v, w) in cartesian coordinates(x, y, z). Both of two finite elements are C0 continuous. The shear locking problem appears in thin plate application. Element characteristics are formulated in two terms as bending and shear. In order to prevent shear locking problem that appears in application to thin plates, selective reduced integration technique is used on the shear term. The integrals are calculated by using Gauss quadrature formula. For the solution of numerical applications, two computer programs written in FORTRAN language are developed for each element. In order to prepare data folder for these programs, computer programs are developed. The results obtained by these elements are presented in dimensionless form in tables with exact solution and with finite element results givwn by other researchers. In this study, it is determined that three-dimensional, eight-noded and twentynoded isoparametric finite elements developed for static analysis of thick plates give satisfactory results in view of engineering analyses for thin and thick plate applications and for general problems such as contilever beam and skew plate. Keywords : Thin plates; Thick plates; three dimensional finite element