Shape optimization of an excavator boom by using genetic algorithm
Ekskavatör bomunun genetik algoritma kullanilarak şekil optimizasyonunun yapilmasi
- Tez No: 222817
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma ekskavatör bomunun otomatik olarak optimize edilmesiyle ilgilidir. Katı model oluşturulması, sonlu elemanlar analizinin yapılması ve çok sayıdaki modelin değerlendirilmesi, zaman alıcı işlemler olduğundan ve deneyimli işgücüne gereksinim duyduğundan dolayı böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Önceden geliştirilmiş olan, otomatik olarak ekskavatör bomunun sonlu elemanlar analizini yapmaya yarayan OptiBOOM bilgisayar yazılımı otomatikleştirilmiştir. Model parametresinin yaratılması, modelin oluşturulması, veri toplanması ve değerlendirmesi tamamiyle Python ve Delphi tabanlı kodlar tarafından yapılmaktadır. Genetik algoritma gibi global sezgisel arama stratejilerinden bir tanesi, birçok farklı model arasında arama yapılabilmesi için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study concerns with the automated structural optimization of an excavator boom. The need for this work arises due to the fact that the preparation of the CAD model, performing finite element analysis and model data evaluation are time consuming processes and require experienced man power. The previously developed software OptiBOOM, which generates a CAD model using a finite set of parameters and then performs a finite element analysis by using a commercial program has been modified. The model parameter generation, model creation, analysis data collection and data evaluation phases are done by the Python and Delphi based computer codes. A global heuristic search strategy such as genetic algorithm is chosen to search different boom models and select an optimum.