Finite element analysis of a micro satellite structure under vibration induced loads during launch
Fırlatma sırasındaki titreşim kaynaklı yüklere maruz kalan bir mikro uydu yapısının sonlu elemanlar analizi
- Tez No: 222821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DAĞ, PROF. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalısma, temel olarak, bir mikro uydu yapısının, fırlatma basladıgı andan dünyayörüngesine oturtulmasına kadar olan zaman diliminde, titresim etkilerini gözönünealınarak sonlu eleman analizini içermektedir.Mikro uyduların, uydu endüstrisinde önemli bir yeri vardır ve gelismekte olanbirçok ülke, mikro uydu tasarımı ve üretimiyle ilgilenmektedir. Türkiye de yeniuydu projeleri sürdürürek bu ülkeler arasına girmistir. TÜBİTAK UzayTeknolojileri Arastırma Enstitüsü'nün gelistirmekte oldugu RASAT uydu projesi debu projelerden biridir. Bu tezde, RASAT uydusu yapılan çalısmaya model olarakalınmıstır. Bu modelde, verilen kısıtlara ve isterlere uygun olan yapılan birçokmekanik tasarım çalısmaları sonlu eleman analizleriyle dogrulanmıstır. Bu analizler,fırlatma esnasındaki tüm titresim yüklerini kapsar. Çalısmada, öncelikle RASAT'ınbir sonlu eleman modeli hazırlanmıstır. Daha sonra, fırlatıcılar istenen belirtimleregore gerekli tüm analizler yapılmıstır. Analizlerde, ticari olarak bulunabilen birsonlu eleman yazılımı kullanılmıstır.Son olarak sonlu eleman analizlerinden elde edilen sonuçlar daha önceden belirlenenisterler ve kısıtlamalarla karsılastırılmıstır. Sonuçlar göstermistir ki yapısal tasarımdogrulaması, uydu yapısının istenen görevini basarılı bir sekilde yerine getirebilecekkadar güvenli olup olmadıgı konusu göz önüne alınarak basarılı bir sekildetamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This study mainly covers the finite element analysis of a micro satellite structure byconsidering the vibration effects at the time interval from the launching to theEarth?s orbit landing.Micro-satellites have a great importance in the satellite industry and severaldeveloping countries deal with micro-satellite design and production. Turkey is oneof these countries by conducting new satellite projects. RASAT project is one thecontinuing micro-satellite project, which has being developed by TÜBTAK SpaceTechnologies Research Institute. In this thesis, the RASAT satellite is taken as themodel for the study. On this model, many mechanical design studies which areperformed according to the specified requirements and constraints are verified byfinite element analyses. These analyses cover all the essential vibration loadsduring launching. In the study, firstly, a finite element model of RASAT isprepared. Then, the essential analyses are performed according to the specificationsrequired by the launchers. In the analyses, commercially available finite elementsoftware is used.Finally all the results obtained from the finite element analyses are compared withthe predefined requirements and constraints. The results show that the structuraldesign verification regarding the reliability of the structure for the desired missionhas been successfully completed.