The multiple retailer inventory routing problem with backorders
Çoklu perakendecilerden oluşan geç teslimatlı envanter rotalama problemi
  1. Tez No: 222828
  2. Yazar: ONUR ALİŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada tek tedarikçi ve perakendecilerden oluşan bir tedarik zincirinde, tek ürünlü, çok dönemli ve geç teslimatın kabul edilebildiği bir envanter-rotalama problemi işlenmiştir. Perakendecilerin, müşterilerden gelen tahmin yoluyla belirlenmiş talepleri planlama dönemi içinde karşılanmaktadır. Ancak, perakendeciler toplam zincir maliyetlerini gözeterek geç teslimat yapabilmektedir. Tedarikçi, her dönemde kime, ne kadar mal dağıtacağına karar verip, bir araç filosu ile bu dağıtımı yapmaktadır. Problem, tedarikçinin ne zaman, kime, ne kadar mal dağıtacağına ve dağıtım esnasında perakendecileri hangi sırada ziyaret edeceğine, toplam zincir maliyetlerini en azlayarak karar vermesi problemidir. Bu problem için karışık tam sayılı bir model önerilmiş ve model için Lagrange gevşetme yaklaşımına dayalı bir çözüm yöntemi geliştirilmiştir. En iyi çözüm değerleri için bu yolla alt ve üst sınırlar hesaplanmıştır. Çözüm yöntemi literatürden alınan problemlerle test edilmiş, sayısal deney sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we consider an inventory routing problem in which a supplier distributes a single product to multiple retailers in a finite planning horizon. Retailers should satisfy the deterministic and dynamic demands of end customers in the planning horizon, but the retailers can backorder the demands of end customers considering the supply chain costs. In each period the supplier decides the retailers to be visited, and the amount of products to be supplied to each retailer by a fleet of vehicles. The decision problems of the supplier are about when, to whom and how much to deliver products, and in which order to visit retailers while minimizing system-wide costs. We propose a mixed integer programming model and a Lagrangian relaxation based solution approach in which both upper and lower bounds are computed. We test our solution approach with test instances taken from the literature and provide our computational results.