Konverjent yaklaşım metodu kullanılarak kromofor uç grup taşıyan poli(aril eter) dendritik kaliksarenlerin sentezi
Synthesis of chromophore end group containing poly(aryl ether) dendritic calixarenes using convergent approaches
  1. Tez No: 222910
  2. Yazar: FATMA KEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada konverjent (yüzeyden çekirdeğe doğru) sentez metodu kullanılarak, yüzeyinde 4-metil?7-hidroksikumarin ve odak noktasında 5,11,17,23-tetra-tert-bütil-25,26,27,28-tetrahidroksikaliks[4]aren taşıyan sıfırıncı (G-0) ve birinci (G-1) jenerasyon sayısında poli(aril eter) dendritik yapılar ve dendritik kaliks[4]arenler Williamson eter sentezi yöntemiyle sentezlendi.Sentezlenen dendritik yapılar ve dendritik kaliksarenlerin yapıları kromatografik tekniklerle saflaştırıldıktan sonra elemental analiz ve spektroskopik yöntemler (FTIR, 1H NMR, 13C-NMR) kullanılarak aydınlatıldı.Sentezlenen dendritik yapıların absorpsiyon ve emisyon özelliklerine jenerasyon sayısının etkisi incelenmiştir. Jenerasyon sayısı arttıkça dendritik yapının yüzeyindeki kromofor grup sayısı arttığından söz konusu yapıların molar absorptivite katsayıları ve emisyon şiddetlerinin de orantılı olarak arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, by using convergent (from the surface to the nucleus) synthesis method, poly(aryl ether) dendritic structures and dendritic calix[4]arenes carrying 4-methyl?7-hydroxycoumarin (3) on the surface and 5,11,17,23-tetra-tert-butyl?25,26,27,28-tetrahydroxcalix[4]arene (9). At the focal point with zeroth (G-0) and first (G-1) generation number were synthesis by Williamson ether synthesis method.Synthesized dendritic structures, after being purified by chromatographic techniques, were proved by spectroscopic methods (FTIR, 1H NMR, 13C-NMR) and elemental analysis.The effect of the generation number on the absorption and emission properties of the synthesized dendritic structures was investigated. Because of the fact that chromophor group number of the structure increased molar absorptivity coefficients and emission intensities of the structure mentioned were determind to increase.