Deneysel olarak oluşturulan organofosfat toksikasyonunda vitamin E, selenyum ve vitamin E-selenyum'un etkisi
Effect of vitamin E, selenium and vitamin E-selenium on experimental organophosphate toxicity
- Tez No: 222911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEMEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Organofosfatlı (OP) bileşikler, sağladığı büyük faydaların yanında bilinçsiz kullanımı çok ciddi zehirlenmelere yol açmaktadır. Bu çalışmada sıklıkla kullanılan bir OP olan fenthionun meydana getirdiği toksikasyon ve biyokimyasal değişiklikler belirlendi. Bunun için oluşturulan deneysel çalışmada ratlar 5 gruba ayrıldı. Sham grubu hariç diğer tüm gruplarda fenthion (0.8 g/kg) ile toksikasyon oluşturulduktan bir saat sonra tedavi gruplarına 100 mg/kg vitamin E, 100 µg/kg selenyum, 100 mg/kg vitamin E + 100 µg/kg selenyum ve kontrol grubuna 2 ml/kg serum fizyolojik verildi. Tüm gruplarda meydana gelen oksidatif stresin, antioksidan sistem üzerindeki değişmeleri kanda belirlendi. Kontrol grubuna ait malondialdehit (MDA) düzeyi en yüksek olduğu görülürken, tedavi gruplarındaki MDA değerlerinde azalma kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Although organophosphates (OP) have got a lot of benefits, their unconscious usages cause serious toxicities. In this study we have investigated that fenthion, which is a kind of organophosphate, has caused toxicity and changes of oxidant-antioxidant system on treatment process. For this experimental study rats were divided 5 groups. All groups had received fenthion (0.8 g/kg) except sham group before treatments groups received 100 mg/kg vitamin E, 100 µg/kg selenium, 100 mg/kg vitamin E + 100 µg/kg selenium and control group received 2 ml/kg normal saline. Changes of oxidative stress on antioxidant system were measured in blood. Malondialdehyde (MDA) level of control group was the highest and other groups? MDA levels decreased.