Organofosfat toksikasyonuna karşı Royal Jelly koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması
Royal Jelly against organophosphate toxicity assess the effects of preventive and curative
- Tez No: 336975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LAÇİNE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada sıklıkla kullanılan bir organofosfat olan malatyonun meydana getirdiği toksikasyon ve biyokimyasal değişiklikler ile Royal Jelly'nin koruyucu ve tedavi edici özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bunun için oluşturulan deneysel çalışmada ratlar 6 gruba ayrıldı. Sham grubu (grup 1) ratlara herhangi bir madde enjeksiyonu yapılmadı. Kontrol grubu (grup 2) ratlara, taşıyıcı olarak kullanılan kimyasallar (metil selüloz, DMSO, FTS) uygulandı. OP grubundaki (grup 3) ratlara subkütan yoldan 0.8 g/kg dozunda malatyon enjeksiyonu yapıldı. Royal Jelly grubundaki (grup 4) ratlara, 100 mg/kg Royal Jelly gavajla verildi. Royal Jelly + OP grubu (grup 5) ratlara, subkütan yoldan 0.8 g/kg dozunda malatyonun enjeksiyonundan 1 saat önce Royal Jelly 100 mg/kg gavajla uygulandı. OP + Royal Jelly grubu (grup 6) ratlara ise subkütan yoldan 0.8 g/kg dozunda malatyonun enjeksiyonundan 1 saat sonra Royal Jelly 100 mg/kg gavajla uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, which is a widely used organophosphate intoxication and biochemical changes caused by malatyonun Royal Jelly to determine the preventive and curative properties. For this study, the experimental rats were divided into 6 groups. Sham group (group 1) injection of any substance made to rats. Individuals (Group 2) The rats are used as carriers chemicals (methyl cellulose, DMSO, PBS) was applied. malathion group (group 3) subcutaneous administration to rats, 0.8 g/kg dose was injected malathion. Royal Jelly group (group 4) rats, 100 mg/kg was given by gavage Royal Jelly. Royal Jelly+OP group (group 5) rats, subcutaneously 0.8 g/kg 1 hour before the injection of malathion Royal Jelly 100 mg/kg administered by gavage. OP + Royal Jelly group (group 6) subcutaneously in rats, 0.8 g/kg dose of 1 hour after injection of malatyonun Royal Jelly 100 mg/kg administered by gavage.