Soya fasulyesinin (Glycine max (L.) merrill var. umut 2002) büyümesi ve gelişimi üzerine bor elementinin etkileri
The effects of boron on soybeans (Glycine max (L.) merrill var. umut 2002) growth and development
- Tez No: 222947
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN AKÇAM OLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada perlit kültüründe Glycine max (L.) Merrill var. Umut 2002 bitkisi üzerine borsuzluk ve fazla borun (0.1 mM) etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan anlaşıldığına göre tohumların çimlenme oranı uygulamadan olumsuz etkilenmemiştir. Ayrıca yapılan fizyolojik analizlerde bu çalışmadaki fazla bor uygulamasının fotosentetik verimi ve gövde boyunu arttırıcı yönde etki yaptığı, ancak kök boyunda bir azalmaya yol açtığı belirlenmiştir. IAA hormon miktarı da hem borsuzluk hem de fazla bor uygulaması sonucu artarken, ABA miktarında belirgin bir değişiklik gözlenmemiştir. Protein içeriği ise uygulamalardan olumsuz etkilenmiştir.Bakla (meyve) bağlama borsuzluktan olumsuz yönde etkilenirken, bor fazlalığı bakla sayısını arttırıcı yönde etki etmiştir. Tohum tane ağırlığı ise uygulamalardan olumsuz etkilenmiştir.Sonuçlardan, bu çalışmada uygulanan bor fazlalığının (0.1 mM) bakla bağlayıncaya dek geçen vejetatif dönemde bitkiye olumsuz bir etkisinin olmadığı bilakis bu derişimdeki borun bitkiye kontrole oranla daha yararlı olduğu gözlenmiştir. Bitkinin jeneratif evrelerinden biri olan bakla bağlama da bu derişimdeki bordan olumlu etkilenirken, tohum ağırlığındaki düşüşün, uygulamaların protein metabolizması üzerindeki etkisinden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Glycine max (L) Merrill var. Umut 2002 seeds were used as material in perlite culture. The effects of boron deficiency or excess boron application (0.1 mM) on this plant has been researched. It has been understood after the obtained results estimated that the germination ratio of seeds was not effected negatively from the applications. Besides on the physiological analysis on this study it has been noted that the photosyntetic yield and the shoot development were increased, but the root development was decreased. The IAA hormone levels have decreased in both applications, but no distinct changes noted on ABA levels. The protein amount was effected negatively from the applications.Although the pods (fruit) were effected negatively from boron deficiency. The weight of seeds was effected negatively by the applications.As a result, the application of excessive boron (0.1 mM) has got no negative effect on this plant during the vegetative period and also was useful for the development of the plant. The generative period of the plant has effected positively by the concentration of boron (0.1 mM) and it can be said that the weight decrease of the seeds is caused by the boron effects on the protein metabolism.