Miyeloblastik lösemi hücre hattında (K562) fötal hemoglobin (Hbf) düzeyini etkileyen mikro rna (Mirna)'ların araştırılması
Investigation of microrna (Mirna) affecting foetal hemoglobin (Hbf) level in myeloblastic leukemia cell line (K562)
- Tez No: 633608
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hemoglobinopatiler içinde orak hücre hastalığı Türkiye'de en sık görülen ve Mersin bölgesi için oldukça önemli bir sağlık sorunudur. Hastalık seyri açısından fötal hemoglobin düzeyi önem arz etmektedir. Hemoglobin sentezinin kontrolünü araştırmaya yönelik çalışmalar güncelliğini korumaktadır. Globin gen ifadesiyle ilişkili sınıf seçimi ve değişimi gibi olaylarda çok sayıda miRNA tanımlanmıştır. Bunlardan özellikle de, gama globin gen ifadesinin reaktivasyonu ile HbF sentezinin artmasını sağlayanlar en önemlileri arasındadır. Dolayısıyla hemoglobin sentezini yönlendiren çalışmalar önem kazanmıştır. Mikro RNA'lar (miRNA'lar) mRNA hedefinin baskılanması yoluyla çeşitli hücresel süreçleri modüle etmede kilit rol oynadıkları ile ilgili bilgiler gün geçtikçe artan araştırmalarla desteklenmektedir. miR-486-3p BCL11A ifadesinde etkili olduğu düşünülmektedir, yetişkin hemoglobinini baskılarken HbF'nin seviyesinin artmasına dolayısı ile Orak Hücre Hastalığına olumlu etki etmektedir. Hemoglobin sentezine etki eden miR-486-3p'nin yetişkinlerde hatalı beta globin zinciri sentezini baskılarken fötal hemoglobin düzeyini arttırdığı gözlenmiştir. Günümüzde fötal hemoglobin sentezini arttıran klinik uygulamalardan en önemlisi hidroksiüre tedavisi olmakla birlikte yaşam boyu kullanımına bağlı toksik etkileri olması alternatif yöntemlerin araştırılmasına neden olmuştur. miRNA'ların terapötik kullanım potansiyelinin araştırıldığı bu çalışmada, miyeloblastik lösemi hücre hattı olan K562 model olarak kullanılmıştır. Hidroksiüre uygulanan hücre hattında 2, 4, 6, 10, 24 ve 48. Saatlerden sonra hasat edilen hücrede total miRNA izole edilerek, hemoglobin F senteziyle ilişkili miR-144 ifadesinin analiz edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sickle cell disease is the most common hemoglobinopathy in Turkey and especially in Mersin region. Foetal hemoglobin level is important for the course of the disease, therefore research about enhancing HbF levels remains important and current. Numerous miRNAs have been identified in events such as class selection and exchange associated with globin gene expression. Of these, in particular, those that increase HbF synthesis by reactivation of gamma globin gene expression are among the most important. Therefore, studies directing hemoglobin synthesis have gained importance. The information that micro RNAs (miRNAs) play a key role in modulating various cellular processes by suppressing the mRNA target is supported by increasing research. miR-486-3p is thought to be effective in expression of BCL11A, while suppressing adult hemoglobin, it has a positive effect on sickle cell disease due to the increase of HbF. It has been observed that miR-486-3p, which affects hemoglobin synthesis, increases the level of foetal hemoglobin in adults while suppressing faulty beta globin chain synthesis. Today, hydroxyurea treatment is the most important one of the clinical applications that increase the synthesis of foetal hemoglobin, and its toxic effects due to lifetime use led to the search for alternative methods. In this study, in which the therapeutic potential of miRNAs was investigated, the myeloblastic leukemia cell line, K562, was used as a model. It is aimed to analyze miR-144 expression related to hemoglobin F synthesis by isolating total miRNA in the cell harvested after 2, 4, 6, 10, 24 and 48 hours in the cell line applied to hydroxyurea.