Farklı kökenli biberiye (Rosmarinus officinalis L.) populasyonlarının bazı agronomik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some agronomic and technological properties in different originated of rosemary (Rosmarinus officinalis L.) populations
- Tez No: 222953
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin çeşitli yörelerinden toplanan altı farklı biberiye populasyonunun bazı agronomik ve teknolojik özelliklerini belirlemek amacıyla 2005-2006 yılları arasında Bornova ekolojik koşullarında yürütülmüştür. Denemede ilk yıl tek, ikinci yıl iki biçim yapılmıştır. Agronomik ve teknolojik özelliklerden bitki boyu, yeşil herba verimi, drog herba oranı, drog herba verimi, drog yaprak oranı, drog yaprak verimi, uçucu yağ oranı, uçucu yağ verimi ve uçucu yağ bileşimi incelenmiştir. 2005 yılı genel ortalamalarına bakıldığında, bitki boyu 35,5-43 cm, yeşil herba verimi 529,42-879,56 kg/da, drog herba verimi 177,33-309,43 kg/da, drog yaprak verimi 123,87-218 kg/da, uçucu yağ oranı %0,64-1,8 aralığında belirlenmiştir. 2006 yılı genel ortalamalarına bakıldığında ise bitki boyu 49,5-59,9 cm, yeşil herba verimi 2796,23-3875,26 kg/da, drog herba verimi 657,82-901,29 kg/da, drog yaprak verimi 940,92-1193,84 kg/da, uçucu yağ oranı %0,59-2,72 arasında değişmiştir. Uçucu yağın bileşimi incelendiğinde, ilk yıl 1,8-cineol, camphor ve borneol, ikinci yıl ise 1,8-cineol, ?-pinen, camphor ve borneol oranları yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 2005-2006 to determinate the agronomic and technological characters of six rosemary populations collected from different regions of Turkey in the Izmir ecological conditions. In first year only one and second year two times were harvested. In 2005, general averages showed that the plants has 35,5-43 cm of height, 529,42-879,56 of green herb yield, 177,33-309,43 kg/da of drog herb yield, 123,87-217 kg/da drog leaf yield and 0,64-1,8 % of essential oil content rate. In 2006, general averages on the other hand showed that the plant has 49,5-59,9 cm of height, 2796,23-3875,26 kg/da of green herb yield, 657,82-901,29 kg/da of drog herb yield, 940,92-1193,84 kg/da drog leaf yield and 0,59-2,72 % of essential oil content rate. In first year, 1,8-cineol, camphor and borneol were found major components, in second year, 1,8-cineol, ?-pinen, camphor and borneol major components of the essential oil contents.