Türkiye'de basın çalışanları üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 22300
  2. Yazar: M.KEMAL ÖKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
ÖZET öke,M-Kemal“Türkiye'de Basın Çalışanları üzerine Bir İnceleme”Doktora Tezi,(Danışman Prof. Dr. Oya Tokgöz) 200 sayfa Türkiye'de yazılı basında gazeteci unvanıyla çalışan insanların mesleki eğitim,kariyer,siyasal davranış,habere karsı yaklaşım kamuoyu oluşturmada etkinlik,mesleki tatmin ve medya kullanımı acısından batılı meslekdaşlarıyla bir benzerlik içinde bulunduğu ortaya konmuştur. Gazetecilerin batılı meslekdas1arından ayrıldığı noktalar;Çalışma koşulları ve örgütlenme olarak göze çarpmaktadır. Bir başka anlatımla Türkiye'de gazetecilerin mesleki konularda evrensel değerleri yakaladıkları,aynı kural ve teknikler içinde çalıştıkları bulgulanmıştır.Ancak ne varki bu insanların kendi özlük sorunları gündeme geldiğinde o denli güçsüz,etkisiz ve zavallı oldukları görülmektedir. Türkiye'de gazeteci;mesleğini seven,mesleğini bilerek ve istiyerek seçen ve tatmin düzeyi oldukça yüksek olan bir meslek keşi mini oluşturmaktadır.Bu yapısıyla gazeteci,batılı gazetecilerle karşılaştırıldığında mesleğiyle bütünleşmiş,onun gerektirdiği hertürlü özveriye hazır ancak bunun yanında mesleğinin kendisi ne kazandırdığı prestijin de farkında olan bir kimlik yapısı sergiemektedir. Gazetecilik mesleğinin getirdiği bir takım zaaflar Türk Gazete çileri için de sözkonusudur.Bunların ortadan kalkması için şimdilik çok fazla niyet ya da güç ortada görülmemektedir.Bu zaafların mesleki kurumlaşmayla birlikte en aza indirilebileceği düşünülmekte ve iddia edilmektedir.Bu zaafların basında gazete cinin bağımsızlığı ve çeşitli siyasal etkilerden kendini arındırabilmesi gelmektedir.Bunun yanında ve buna bağlı bir diğer zaaf da gazetecide görülen“mesleki kayma”dediğimiz mesleki fonksiyonları gereğinden fazla abartmasıdır. Herşeye rağmen Türk Basınında gazeteci unvanıyla çalışan insanların profili ya da portresi batılı gazetecilerin profili ile karşılaştırıldığında;toplumların farklı sosyo-kültürel yapısının getirdiği değişikliklere karsın büyük ölçüde çakışmaktadır. Denilebilir ki Türk Basını ve Türk Gazetecisi mesleki kalıplar ve teknikler itibariyle evrensel değerlere sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish Journalists have the same educational background,, political leaning?attitudesapproach»and behaviour as their wes- tern colleagues»And also there is much similarity as to the satisfactionpefficincy and media use» The only differences between Turkish and Western Journalists are the working conditions and unionization structure» The Turkish Journalists are extremly poor in this context. Turkish Journalists have reached at a universal level in the professional context but can be qualified only adeguate in the individual sense» Turkish Journalists love their profession»Great majority choose the profession conscionsly,having great satisfaction as well»So Journalists become unique with his or her profession» That's why They are ready to suffer for their work»Meanwhile they notice the prestige of the journalism» There are some handicaps for the journalism profession» They are valid for Turkish Journalists as well» The most important handicap is independency»But we do not observe a serious struggle against depandancy. As the journalists become organised in their professional associations»this handi cap may be overcomed» Another handicap of Turkish Journalists is professional devia- tion» Journalists exegerate their role and function» Even though Turkish Journalist basically show the same profile with their American and European colleagues. Social and economic structure of the societies could cause some differences of the reflextion of the journalist profile.This only natural and has secondary importance