Sıvı nükleer atıklardan stronsiyumun uzaklaştırılmasında hidrolizlenmiş poliakrilonitril fiberin kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of hydrolyzed polyacrylonitrile fibers utilization for removal of strontium from liquid nuclear waste
- Tez No: 223008
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada poliakrilonitril fiber(PANF), alkali hidrolizleme yöntemi kullanılarak sodyum ve potasyum hidroksit çözeltisi ile ayrı ayrı hidrolizlenmiş, hidrolize poliakrilonitril fiberler(HPANF) elde edilmiştir. Hazırlanan bu iki tip hidrolize fiber stronsiyum adsorplama kapasitesi açısından karşılaştırılmış ve KOH çözeltisi ile hidrolizin daha uygun olduğuna karar verilmiştir. Hidrolizlenen poliakrilonitril fiber, DTA/TGA, FTIR ve SEM analizleri ile karakterize edilmiştir. HPANF'in Sr iyonlarına karşı adsorpsiyon davranışları kesikli yöntem ile incelenmiş, stronsiyum adsorpsiyonunu etkileyen çözeltinin başlangıç pH'si, Sr derişimi, sıcaklık, çalkalama süresi, adsorban dozu (V/m oranı) gibi parametreler belirlenmiştir. Elde edilen adsorpsiyon denge verilerinin Langmuir, ve Freundlich izoterm modellerine uyumu araştırılmış ve sistemin bazı termodinamik ( ? G°, ?? ° ve ? S°) değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study polyacrylonitrile fiber (PANF) was hydrolyzed both with sodium and potassium hydroxide solutions using alkali hydrolyzing method and hydrolyzed polyacrylonitrile fibers (HPANF) were obtained. These two types of hydrolyzed fibers were compared taking into consideration strontium adsorption capacities and it was decided that the hydrolysis with KOH solution is more convenient. The hydrolyzed polyacrylonitrile fiber was characterized by DTA/TGA, FTIR and SEM analysis. The adsorption behaviors of HPANF towards Sr ions was investigated by batch technique, the parameters affect the strontium adsorption such as the initial pH of the solution, Sr concentration, temperature, shaking time, adsorbent dose (V/m ratio) were determined. The adaptation of the obtained adsorption equilibrium data to Langmuir and Freundlich isotherm models were investigated and some of the thermodynamic values of the system (?Go, ?Ho, ?So) were calculated.