Anlamsal web ve etmen teknolojileri kullanarak katma değerli telekomünikasyon servisleri için bir çerçeve geliştirilmesi
Development of a framework for value added telecommunications services using semantic web and agent technologies
  1. Tez No: 223015
  2. Yazar: AHMET FEYZİ ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Katma değerli mobil telekomünikasyon servisleri doğaları gereği çok dinamik bir yapıda gelişmekte ve halihazırda kaba taslak olarak tanımlanabilmektedirler. Servislerin geliştirilmeleri ve hayata geçirilmeleri sırasında servis sağlayıcılar, bu servislerden yararlanacak olan kullanıcılar, bu kullanıcıların tercihleri ve içinde bulundukları ortam şartlarının dikkate alınması, bu dinamizm ve karmaşayı yönetmeyi kolaylaştıracaktır. Bu çalışmada, yenilikçi katma değerli mobil telekomünikasyon servislerinin geliştirilmesinde kullanılmak üzere bir soyut mimari yapı önerilmektedir. Önerilen yapı, ontoloji ve çıkarsama mekanizmaları içerecek şekilde anlamsal olarak genişletilmiş bilgi tabanları ve FIPA uyumlu bir çoklu-etmen platformu üzerine oturtulmuştur. Yapının ortaya konan problemleri çözmedeki katkılarını değerlendirmek üzere belli bir uygulamaya yönelik olarak bir ontoloji ve bu ontolojiyi kullanan etmen prototipleri geliştirilmiştir. Çizilen genel çerçevenin uygulama seviyesine getirdiği artı değer üzerine odaklanabilmek amacıyla, çalışma altyapısında hem ticari hem de ücretsiz kullanıma açık olmak üzere çeşitli araçlardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Value added telecommunications services, being a dynamic field of activity by their very nature, are currently defined by ad hoc means. Considering the providers, users, their profiles, preferences, and their context while developing and deploying these services will undoubtedly help to manage this dynamism and complexity. This study aims at proposing an abstract architecture to utilize in developing innovative value added mobile telecommunications services. The proposed architecture has been built upon semantically enhanced knowledge bases backed with appropriate ontology and reasoning services, and a FIPA compliant multi-agent platform. To evaluate the contributions of the proposed architecture in solving the problems at hand, a special purpose ontology has been developed, and simple agent prototypes have been implemented to utilize this ontology. In order to focus on higher application levels in terms of the added value achieved, several commercial and freely available tools have been utilized in this study.