Değişik aroma maddeleri eklenerek üretilen asidofiluslu sütün özellikleri
Acidophlus milk properties with to produce added different flavour components
- Tez No: 223016
 - Danışmanlar: PROF. HARUN R. UYSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, insanların sağlığına ve beslenmesine yararlı etkileri olan ve etkisi uzun süreden beri bilinen bağırsak kökenli L.acidophilus bakterisi ile fermente edilen Asidofiluslu Sütlerin çeşitli özellikleri değerlendirilmiştir. Tüketici beğenisini arttırmak amacıyla çeşitli meyve aromaları ve şeker ilave edilen ürünler 3 tekerrür halinde üretilmiştir. Meyve aroması olarak çilek, vişne ve limon kullanılmıştır. Bu aromalar ve renk maddeleri toplamda 14 litre olan ve 3,5 lt olarak dört' e ayırdığımız süte 3,5 ml çilek aroması ve renk maddesi , 3,5 ml vişne aroması ve renk maddesi ve 5 ml limon aroması ve 15 mil renk maddesi ayrı ayrı olarak katılmıştır. 28 günlük depolama süresinin 1., 7., 14., 21. ve 28. günlerinde ürünlerin kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. 28 günlük depolama süresince tüm özelliklerini koruyan değişik aroma maddeleri katılarak üretilen Asidofiluslu Sütlerin özellikleri hakkında yapılan değerlendirmede kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal açıdan olumlu özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Elde edilen sonuçlar neticesinde hem gıda sanayii için hem de piyasaya sağlıklı bir ürün kazandırılması için araştırmamızın faydalı bilgiler içerdiğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
In this research, we all gonna discuss numerous advantages of the L.acidophilus bacteria that is fermented with Asidophiluslu Milk on nutrition and on human health. To make it more buyable for customers, it has been made three separete types to fruit fragrances and the items that has added sugar to. As a fuit fragrance, strawberry, lemon and cherry is used. At the beginning we separeted 14 litres of milk to four equal 3.5 ml and added on each of 3.5 ml milk we added cherry and color materials, strawberry and color materials, and 5 ml of lemon fragnance and 15 ml of color materials. There items 1st, 7th, 14th, 21st, and 28th day of chemical, microbiological storage conditions are tested. At the end of the 28th day, the chemical, microbiological specifications of Asidophiluslu Milk has not been changed. According to these results, we believe that the product will have good reputation on food industry and we are happy to present this item to food industry also.