Bilgi verici danışmanlığın beyin felçli (Serebral palsili) çocuğu olan annelerin kaygı düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 22302
  2. Yazar: ŞENGÜL BÖCÜ (DEMİRSOY)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
75 ÖZET Bu araştırma, bilgi verici danışmanlığın 2 ile 10 yaşları arasında serebral palsili çocuğa sahip olan annelerin kaygı düzeylerini etkileyip etkilemediğini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın deneklerini, Ankara Rehabilitasyon Merkezi çocuk servisinde yatan 2-10 yaş arasındaki çocukların 20-40 yaşları arasındaki anneleri ile, aynı özelliklere sahip ve aynı merkezde daha önce yatıp taburcu olan ve halen Ankara'da oturan serebral palsili çocukların anneleri oluşturmuştur. Belirli ölçülere göre seçilen deneklerde“gönüllü olma”özelliği dikkate alınmıştır. 20 deney, 20 de kontrol grubu olmak üzere toplam 40 anne üzerinde uygulama yapılmıştır. Bilgi verici danışmanlığın annelerin kaygı düzeylerini etkileyip etkilemediğini ölçmek amacıyla, yedi hafta süreyle devam eden yardım sürecinin başında ve sonunda, hem deney, hem de kontrol grubunu oluşturan annelere“özürlü veya sürekli bir hastalığı olan bireye sahip ailenin kaygı ve endişe düzeyini ölçme aracı”(KEÖA) uygulanmıştır. Yaklaşık iki saat süren ve haftada bir kez gerçekleştirilen bilgi verici danışmanlık sürecine katılan deney grubu annelerine, bu süre içerisinde serebralpalsi konusunda ayrıntılı bilgi, duygularını, düşüncelerini ve deneyimlerini paylaşabilmeleri için76 uygun fırsat ve gereksinimleri doğrultusunda da anne eğitimi verilmiştir. Deney grubu bu süreci yaşarken, kontrol grubuna ise hiçbir eğitim verilmemiştir. Bilgi verici danışmanlık uygulaması sonucunda deney ve kontrol gruplarının kaygı düzeyleri karşılaştırılmıştır. Her iki grup açısından da anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak yapılan gözlemler bilgi verici danışmanlığın, kaygı düzeyi üzerinde anlamlı bir etkisi olmasa bile deney grubuna katılan annelerin daha bilinçli olduklarını, çocuklarını kabul etme ve sosyal desteği sağlama açısından da yararlı olduğunu göstermektedir. Deney grubuna katılan annelerin“ömür boyu bakım”alt boyutunda kaygı düzeylerinin azaldığı da elde edilen bulgular arasındadır. Sonuç olarak elde edilen bulgular bilgi verici danışmanlık açısından tartışılmış ve özürlü çocuğa sahip olan ailelere daha etkin psikolojik destekte bulunabilmeleri amacıyla gerekli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
77 ABSTRACT This survey has been made to determine whether the informative advising affects the level of anxiety of mothers who have children with cerebral palsy between the ages 2 and 10. Samples of the survey are the mothers, between the ages 20 and 40, of the children hospitalized at Ankara Rehabilitation Center, Children's Service, and the mothers of the same characteristics, of the discharged Children's with cerebral palsy who had formerly been hospitalized at the same center, and recently living in Ankara. The aspect of volunteering has been taken into account in covering the samples that are selected according to certain specifications. The survey has been implemented with 40 mothers, 20 of which are for the experimental and 20 for the control group. In order to investigate whether the informative advising affects the level op anxiety of mothers; each mother, regardless of what group they belonged to. is applied 'The measuring tool of level of anxiety of the parents having a disabled child or a child with a permanent disease“ at the beginnign and at the end of the process of assistance that lasted for seven weeks. The mothers of the experimental group, who joined the process of informative advising, two hours a week, are given detailed78 information about the cerebral palsy, opportunity to share their feelings, opinions and experiences, and they are given guidance in the direction of their needs. On the other hand, while the experimental group have been through this process, the control group did not receive any training at all. After having completed the experience of informative advising, the levels of anxiety of the two groups are compared, and, it's not been observed a significant and meaningful divergence in terms of these two groups. However, the observations made have revealed that, although the informative advising had not any significant affect on the level of anxiety, the mothers of the experimental group turned out to be more conscious and this experience proved well on them in terms of accepting their children and securing social support. And it is another finding that we have scored a decrease in the level of anxiety of the mothers of experimental group concerning the subdimension of ”lifetime maintenance". As a consequence, the findings have been discussed in terms of informative advising and the parents who have disabled children are provided with necessary suggestions in order to render a better psychological support.