Otizmli çocukların annelerinin yaşadıklarının belirlenmesi
Determining the experiences of the mothers on having children with autism
- Tez No: 241804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR ÇİFTCİ TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Otizmli çocuğa sahip olan annelerin çocuklarının doğduğu ilk günden itibaren yaşadıklarını, otizmin yaşamlarına olan etkilerini, karşılaştıkları sorunları, aile ve sosyal çevre ile olan ilişkilerini, aldıkları sosyal destek durumlarını, geleceğe yönelik kaygılarını ve beklentilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Nitel araştırma yöntemlerine göre desenlenen bu çalışmada yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmış, görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmaya otizmli çocuğu olan 10 anne katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler 11 tema altında incelenmiştir. Bu temalar; ?Otizmin Farkındalık Yaşı, Çocukta Görülen Otistik Özellikler, İlk Duygusal Tepkiler, Ailenin Otizm Hakkındaki Bilgi Kaynakları, Annelerin Otizmin Nedenleri Hakkındaki Görüşleri, Otizmin Aile Yapısı Üzerindeki Etkisi, Otizmin Annenin Günlük Yaşamına Etkisi Çocuğun Durumunu Diğerlerine Açıklanması, Sosyal Destek Beklentisi, Çocuğun Geleceğine İlişkin Kaygılar, Çocuğun Geleceğine İlişkin Beklentiler? dir.Araştırma sonuçlarına göre, otizmli çocuğa sahip annelerin çocuklarında otizm olduğunu öğrendikten sonra çok yoğun duygular yaşadıkları, aile içi ve sosyal ilişkilerinin değiştiği, çocuklarının geleceği ile ilgili endişe yaşadıkları gözlenmiş, ailelere özel eğitim kapsamında bilgi verici danışmanlığın yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the experiences of the mothers on having a child with autism since the day giving their birth, the effects of the autism on their daily life, the problems which were faced, their relationships in family and society, the support which were taken from others, the future expectancies, and their concerns. The study designed according to qualitative research approaches in which a semi structured interview questions were developed and the results were analyzed via content analysis method. Ten mothers who have children with autism were participated to the study. The findings of the study showed that 11 themes were elaborated which were awareness age of the child, first sights of the autism, first affective reactions of the mothers, information sources of the mothers, mothers? opinions about the reasons of the autism, the effects of the autism on family relationships, the effects of the autism on daily life of the mothers, explanation the autism to the others, expectations of social support, the concerns about the future of the child, expectations about the future of the child.According to the results of the study, it was observed that after learning autism, the mothers had intensive feelings, their family and social relationships had changed, they had concerns about the future of the children. It was suggested that families should be given professional counseling and suppose to be more extended over society.