Sıcak altcüce bileşenli soğuk dev yıldızlarda aktivite
Activity on the cool giant stars containing hot subdwarf companion
- Tez No: 223029
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR EVREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tezde, literatürde sıcak altcüce ve soğuk dev bileşene sahip olduğu bilinen üç sistemden ikisinin ışıkölçümü yapıldı. Tezin ilk iki bölümünde sıcak altcüce yıldızların özellikleri, yıldız aktivitesi ve diferansiyel dönmeye ilişkin literatür özetlerine yer verildi. Diğer bölümlerde FF Aqr ve V1379 Aql sistemlerinin fotometrik gözlemleri ve elde edilen ışık eğrilerinin analizleri sunuldu. Sistemlerin ışık eğrilerinde görülen tutulma dışı değişimlerin nedenleri araştırıldı.FF Aqr ve V1379 Aql sistemleri için literatürdeki ilk çokrenk tam ışık eğrileri verildi. Sistemlere ilişkin baş minimum gözlemleri kullanılarak yeni ışık öğeleri hesaplandı. Baş minimuma ilişkin iniş/çıkış ve tam tutulma süreleri belirlendi. Sistemlerin çokrenk ışık eğrileri Wilson-Devinney 2003 programı ile analiz edilerek sistemlere ilişkin geometrik ve fiziksel parametreler belirlendi. Sistemlere ilişkin salt parametreler hesaplanarak bileşenler HR diyagramı üzerinde işaretlendi ve evrim durumları tartışıldı. FF Aqr sisteminin tutulmalar dışı ışık değişimlerinden soğuk bileşenin leke aktivitesine sahip olduğu gösterildi. Diğer sistem V1379 Aql'nın V süzgecindeki 18 yıllık ışıkölçüm verileri üzerinden soğuk bileşenin güneş benzeri leke aktivitesine sahip olduğu belirlendi ve yüzey diferansiyel dönmesi tartışıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the UBVR photometry of two systems containing a hot subdwarf and a red giant star in the literature have been presented. In the first parts of the thesis the literature summary has been submitted about the properties of the hot subdwarf stars, stellar activity and diferantial rotation. In the another parts the photometric observations and the analyses of the obtained light curves of FF Aqr and V1379 Aql have been presented. The origin of the light variations outside of the eclipses in the light curves is investegated.The multi-colour light curves of FF Aqr and V1379 Aql have been presented the first time in the literature. Using the primary minima observations the new ephemeris of the systems were obtained. The durations of the totality and ingress/egress were derived. The light curves of the systems have been analyzed using Wilson-Devinney 2003 code, and the values of the physical and geometrical parameters of the components were derived. From the solutions of the light curves we derived the absolute parameters of the components and the positions of them were pointed out in the HR diagram and the evolution tracks of the components were discussed. The spot activity of the giant component of FF Aqr were determined from the light variations outside of the eclipse. It is derived from the V photometry spanning the 18 years that the cooler component of the V1379 Aql has the solar-like activity, and it is discussed its differential rotation.