İzmir kekiği (Origanum onites l.) uçucu yağının destilasyon ve süperkritik karbondisoksit (SCCO2) ile ekstraksiyonu ve bileşenlerinin gaz kromatografisi/kütle spektrometresi (gc/ms) ile analizi
Supercritical carbondioxide (SCCO2) extraction and distillation of essential oils of origanum onites l. and analysis of their components by gas chromatorraphy/mass spectrometry (gc/ms)
  1. Tez No: 223028
  2. Yazar: MEHMET ALİ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HIŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, Origanum onites L. örneklerinin hidrodestilasyon ve SC-CO2 ekstraksiyonu ile uçucu yağı elde edilerek GC/MS'te analizi yapılmıştır. Origanum onites L. örnekleri, ikisi ticari firmalardan, diğeri Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nden olmak üzere 3 farklı kaynaktan temin edilmiştir. Her iki yöntemde de en fazla ekstrakt alınan örnek, Ziraat Fakültesi'nden temin edilendir ( % 3.89 - % 4.00). SC-CO2 ekstraksiyonunda uçucu yağ veriminin hidrodestilasyondan daha yüksek olduğu tespit edilmiş olup, ekstraktları elde edilen örneklerin nitel ve nicel analizi sonucunda her iki yöntemde de en fazla bulunan bileşenin Karvakrol olduğu belirlenmiştir. Ziraat Fakültesi'nden temin edilen örnekte, diğerlerinden farklı olarak baskın bileşikler Karvakrol ve Timol'dur. Örneklerden elde edilen uçucu yağlarda bunların haricinde en fazla bulunan bileşikler beta - bisabolen, borneol L, p ? simen, gama - terpinen ve terpinen ? 4 ? ol'dür.
Özet (Çeviri)
In this research, essential oils of Origanum onites L. have been obtained by Hydrodistillation and Supercritical CO2 Extraction and analysis of components has been carried out by GC/MS. Samples are obtained from three different sources; two of them supplied from commercial firms and the other from Agean University, Agriculture Faculty, Department of Soil Sciences which has the highest extraction yield (3.89 ? 4.00 %) among these samples. While carvacrol is identified as the main component of the samples that are obtained from commercial firms, sample of the Agriculture Faculty has two major components: carvacrol and thymol. The other components that relatively have higher composition in the extracts are: beta - bisabolene, borneol L, p ? cymene, gamma - terpinene and terpinene ? 4 ? ol.