Intellectual capital based innovation capability model proposition
Entellektüel sermaye tabanlı inovasyon yetkinlik modeli önerisi
- Tez No: 223138
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, entelektüel sermaye bakış açısı ile inovasyon yetkinlik modeli oluşturulmuştur. Entelektüel sermaye ile inovasyon yetkinliği arasındaki ilişki teorik bir yapı ile açıklanmıştır. Bilgi de bu yapının bir parçası olarak eklenmiş ve bilginin inovasyon kaynağı olarak fonksiyonelliği açıklanmıştır. Bu teorik yapı, inovasyon yetkinlik modelinin temeli olarak kullanılmıştır. Entelektüel sermaye tabanlı inovasyon yetkinlik modeli üç ana yetkinlik alanından oluşmaktadır, bunlar yapısal yetkinlikler, beşeri yetkinlikler ve ilişkisel yetkinliklerdir. Öncül model, literatür araştırmasına dayanılarak dokuz alt yetkinlikten oluşturulmuştur. Model, örnek olay inceleme yaklaşımı ile test edilmiş ve alt yetkinlik seti güncellenmiştir. Güncellenen yeni inovasyon yetkinlik modeli on alt yetkinlikten oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, an innovation capability model is constituted from intellectual capital perspective. Interrelation of intellectual capital and innovation capability is explained via a theoretical framework. Knowledge is also added as part of this framework and functionality of knowledge as a source of innovation is explained. This theoretical framework is used as foundation of innovation capability model. The innovation capability model based on intellectual capital consists of three main capabilities area; those are structural capabilities, human based capabilities and relationship capabilities. Preliminary model based on literature review was formed by nine sub capabilities. The model tested via case study approach and set of sub capabilities are modified. Modified new innovation model consists of ten sub capabilities.