Bir Türk müteahhit firmanın yurt dışında (Azerbaycan) yapım öncesi proje yönetim planı rehberi
A Turkish construction company?s project management plan guide before commencement of the project in Azerbaijan
  1. Tez No: 223190
  2. Yazar: ADEM HERSEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Azerbaycan'da taahhüt işi gerçekleştirecek bir Türk Müteahhit firma açısından, yapım aşaması öncesi, ülke verileri değerlendirilmiş, proje yönetim planı çalışmaları hazırlanmıştır. Azerbaycan' ın kısaca ülke tanıtımı yapılmış, ülkenin ekonomik gelişimi istatistiksel verilerle ortaya konmuştur. Ülkenin vergi kanunları, iş kanunları, yabancı işçi çalıştırma kanunları ve gümrük mevzuatları 2008 yılı kanun değişiklikleri ile beraber incelenmiştir. Azerbaycan'ın Türkiye ile ilişkileri, ilişkilerin gelişimi, ortak yönler açıklanmış, ekonomik ilişkiler sayısal verilerle belirtilmiştir. Ülkede inşaat sektörünün konumu, malzeme olanakları ve yapılan projeler anlatılmış, ülke sektörünün güçlü-zayıf yönleri, fırsat-tehditleri SWOT analizi ile değerlendirilmiştir.PMI proje yönetim sistemi incelenerek Türk Müteahhit firmanın Azerbaycan'da yapım aşamasında inşaat proje yönetimine rehberlik edecek; bütçe&finansman yönetim planı, süre yönetim planı, insan kaynakları yönetim planı, kalite yönetim planı, sözleşme yönetim planı ve iş güvenliği yönetim planı çalışmaları, yerel ülke şartları da değerlendirilerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Azerbaijan?s Country datas are searched and project managent plan is prepared for a Turkish Construction Company before commencement of construction works, A brief presentation of Azerbaijan is given and country?s economical improvement is declared by statistics. Country?s tax laws, social work laws, work laws for foreigners, custom laws and rules are summarized with the regulations in 2008. The improvement of the relations and the similarities between Turkey and Azerbaijan are explained and the economical relations are clarified by statistics. Moreover, the construction projects which have been completed are expressed and construction material resources, procurement alternatives are stated. The construction sector strengths-weakness oppurtunities-threats are analyzed by SWOT method.Moreover, accordindg to PMI project management system, budget&finance management plan, time management plan, human resource management plan, quality management plan, contract&risk management plan, health and safety management plans are prepared. These plans will guide the Turkish Construction Company preparing the construction project plan in Azerbaijan.