Gömülü boru hatlarının deprem etkilerine karşı davranışı
Behaviour of the buried pipelines subject to eartquake effects
- Tez No: 223298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Gömülü boru hatlarının sismik dizaynı ?yasam hattı? mühendisligi alanında büyük bir öneme sahiptir. Boru hatları, yasamı önemli derecede destekleyen maddeler tasıdıgından dolayı sık sık ?yasam hattı? olarak tanımlanırlar. Boru hatları; ekonomik, estetik, güvenlik ve çevresel nedenlerden dolayı genellikle zemin altına gömülürler. Boru hatları sürekli ve parçalı diye iki kısma ayrılırlar. Petrol ve gaz boru hatları genellikle sürekli boru hattı seklinde, su temini boru hatları ise parçalı boru hattı seklinde dizayn ve insa edilirler. Boru hatları deprem hasarlarına direnç gösterecek sekilde dizayn ve insa edilmelidirler. Gömülü boru hatları hem kalıcı zemin hareketlerinden hem de geçici sismik dalga yayılımından hasar görebilirler. Kalıcı zemin hareketleri; fay hareketlerinin zemin yüzeyine etkisini, sıvılasma nedeniyle yanal yayılmayı ve zemin kaymasını içerir. Kalıcı zemin sekil degistirmesi genellikle boru hattı agının küçük bir bölümünde etkili olur. Fakat boru hattına etkittigi büyük deformasyonlar nedeniyle bu hareketler çok büyük hasar potansiyeline sahiptir. Tüm boru hattı agını etkilemesine ragmen sismik dalga yayılımının hasar oranı düsüktür. Sürekli boru hatları çekme ve basınç altında egilme ile kopabilirler. Büyük çaplı parçalı boru hatları için sismik hasar genellikle boru hattı ek yerlerinde olusur. Sismik hasarlar küçük çaplı parçalı boru hatlarında ise çevresel çatlaklar olustururlar. Bu çalısma çesitli gömülü boru hatlarının kalıcı zemin sekil degistirmesi ve sismik dalga yayılması etkilerine karsı davranıslarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Seismic design of buried pipeline has great importance in the field of ?lifeline? engineering. The pipelines are often referred to as ?lifelines? since carry materials essential to support of life. The pipelines are usually buried below ground for economic, aesthetic, safety and environmental reasons. Pipelines can be categorized as either continuous or segmented. Generally the oil and gas pipelines are designed and consructed as continuous pipeline, while water supply pipelines are designed and consructed as segmented pipelines. The pipelines must be designed and consructed to resist most of the earthquake hazards. Buried pipelines can be damaged either by permanent movements of ground or by transient seismic wave propagation. Permanent ground movements include surface faulting, lateral spreading due to liquefaction, landsliding. Permanent ground deformation (PGD) hazards are usually limited to small regions within the pipeline network but their potential for damage is very high because they impose large deformation on pipelines. The wave propagation hazards affect the whole pipeline network, but with lower damage rates. Continuous pipelines may rupture tension and buckle in compression. Seismic failure for large diameter segmented pipelines is mainly due to distress at the pipeline joints. Seismic failure for smaller diameter segmented pipeline is round cracks. This study includes behaviour of various buried pipelines subject to permanent ground deformation (PGD) and seismic wave propagation effects.