Futbol müsabakalarında seyircilerin saldırganlıkları ve şiddet sebepleri üzerine bazı araştırmalar
- Tez No: 22335
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
77 6. ÖZET Çağımızda bilim teknoloji ve kitle haberleşme araçlarındaki çok hızlı gelişmelerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapımıza olan önemli etki ve katkıları, topluma büyük ölçüde yansımaktadır. Bu durum ise; fertlerin özellikle değer yargılarını, inançlarını ve tüm davranışlarını etkilemektedir. Bu tezin konusu“Futbol Karşılaşmalarında Ta raflar arasında izleyici saldırganlığıdır.”, araştırmanın amacı, futbol karşılaşmalarında sık sık görülen seyirci saldırganlığının nedenlerini ortaya koymaktır. Bu araştırma futbol karşılaşmalarında sergilenen saldırganlığın nedenlerini belirleme ve bunlara çözüm yolları getirmesi bakımından önemlidir. Araştırma 1990- 1991 Ankara bölgesi ı. Lig, 1. Dönem futbol karşılaşmaları ile sınırlandırılmıştır. Evreni, yukarıdan belirtilen söz konusu edilen sezon içerisinde oynanan futbol karşılaşmalarını izleyen izleyicilerdir. Araştırmanın örneklemi ikiyüzkırk kişi olarak belirlenmiştir. Veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde X2 testinden yararlanılmıştır. Bulgular, ankette yeralan soruların sırasına göre verilmiştir. İstatistiki veriler tablolarla ifade edilmiştir. İstatistikler arasındaki önemlilik düzeyi P, 0. 05' e göre yorumlanmıştır.78 Araştırma evreninde yer alan futbol izleyicilerinin eğitim düzeylerinin lise öğreniminin altında olduğu, çoğunluğunu erkeklerin ve serbest meslek sahibi olan kişilerin oluşturduğu belirlenmiştir. İzleyicilerin çoğunluğu maç öncesi alkol kullanmamaktadırlar. Seyirciler, karşılaşmalarda alınan güvenlik önlemlerini yeterli bulmaktadırlar. İzleyicilerin çoğunluğu futbol kaide ve kurallarını az bilmektedirler. İzleyicilerin, çoğunluğu aktif sporla uğraşmayanlardır, izleyicidirler. İzleyiciler maçlara daha çok deşarj olmak için gitmektedirler ve tezahüratlara katılmaktadırlar. İzleyicilere göre seyircileri maç öncesi saldırganlığa yönelten etkenlerin başında klüp yöneticileri gelmektedir. Futbol karşılaşmaları sırasında ise, seyirciler daha çok birbirlerini saldırganlığa motive gördüğü tutum ve davranışların benzerini sergilemektedirler. Taraftarlar arasında saldırganlığın artmasında amigolarda önemli rol oynamaktadırlar. Seyirciler saldırgan davranışlara daha çok kendi dışındaki etkilerle yöneltmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusundan futbol karşılaşmalarındaki saldırganlık davranışlarının asgari düzeye indirilmesi bakımından; güvenlik tedbirlerinin arttırılması, statta, belli yerlerin bayan izleyicilere ayrılması ve maçlara izleyici olarak bayanların da çekilmesi, stat girişlerinde ve çevresinde maç saatle rinde alkollü içki satışı ve girişinin engellenmesi,79 takını yöneticilerinin ve bayının, taraf tarlan saldırganlığa yöneltebilecek tutum, davranış ve beyanlardan sakınmaları gerekli ve önemlidir. Futbol sahalarındaki seyircilerin; sağlıklı, huzurlu spor karşılaşmalarını izleyebilmeleri için gerekli organizasyonların düzenlenmesi ve yapılması araştırmacılara düşen bir görevdir.
Özet (Çeviri)
In our age; there is very apecd improvement at science, technology and telecomunication. This impro vement affects social and culture! structure and reflect to society. It affects especially ability judgements, religions and all attitudes of people. Subject of this thesis“Observer aggression within sides at football matches”. Target of search; reasons of observer aggression that is seen at football matches very often realise. This search is very impor tant since it indicate reasons of aggressions at football matches and solution of them- This search was limitted 1990-1991 Ankara Region 1. League, 1. Semestre Football Matches. Its population is observers who watch football matches in this season. Sample of this search was determined as two hundred fourty people. X2 test was used for analysing data. Inventions were given with row of questions in interview. Statistics data was stated with pictures, p is within statistics is interpreted with 0.05. Football observers in search population, levels of education lower high school, majority of them are men, and independent traders. Majority of them do not take alcohol before match. Observers state that safe measures are enough. Majority of observers do not know81 football rule very well, majority of them are not interest active sport, they are observers. Target of going to matches is relaxation and they join ovations. They state that observers are directed by director of team before match. But in football matches, observers see aggression from other people and they do the same attitude. Therefore, observers are directed by other actives to aggression attitudes. According to these inventions, some measures should be taken to reduce aggression attitudes: in stadium some places are reserved to women observers, matches are shown attractive to women, enter of stadium alcohol should not be leaved, director of team and press should spare attitude and explanation which were directed to observers aggression. Rearpher and pedagogue has an important work which is arranging organization for observers in football stadium; watch sport matches with safe.