Ayrık olay sistemleri için optimal denetimsel gözetleyici tasarımı
Design of an optimal supervisory for discrete event systems
  1. Tez No: 223389
  2. Yazar: ÖZGÜR TURAY KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALMAN KURTULAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ayrık olay sistemi çok fazla olası kilitlenme içerdiğinde denetimsel gözetleyici olarak enaz kısıtlamalı kilitlenmesiz çözümü seçmek tutucu bir çözüm oluşturabilir. O zamantoplam performansı arttırmak için kilitlenmesiz olma koşulunu esnetmek kaçınılmaz birolgudur. Diğer bir taraftan tam başarımlı çözümü denetimsel gözetleyici olarak seçmekbazı olası kilitlenmelerden dolayı ciddi sistem arızalarına sebebiyet verebilir. O zamanbu iki sonucu bağlayan bir denetimsel gözetleyiciye ihtiyaç vardır. Bu yüzden buçalışmada optimizasyon yaklaşımını kullanarak kilitlenme ve başarım arasındaki dengearaştırılmıştır. İlk olarak kilitlenme ve başarılara karşılık gelen kelimelerin nümerikdeğerlerine dayanan yeni bir performans ederi ortaya çıkartılmıştır. Önerilenformülasyon klasik optimizasyon yaklaşımını barındıran temel değiş tokuş özelliğinesahiptir. Aynı zamanda istenilen işaretli dili olabildiğince üreten optimal kilitlenebilirçözümü araştıran yeni bir algoritma önerilmiştir. Bunun yanı sıra ayrık olay sistemleriiçin Matlab'da bir fonksiyon grubu tasarlanmıştır. Ulaşılabilir kısmı, işaretli-ulaşılabilirkısmı, çarpım işlemi, paralel birleşim işlemi gibi sıkça kullanılan işlemler bu fonksiyongrubuna dâhil edilmiştir. Aynı zamanda fonksiyon grubu bünyesinde geliştirilmiş olanalgoritma da programlanmış ve test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When a discrete event system includes too many possible blockings, selecting theminimal restrictive nonblocking solution as supervisor sometimes constitutes aconservative solution. Then relaxing the nonblocking condition becomes an inevitablefact to improve the overall performance. On the other hand, selecting the completesatisfying solution as supervisor may cause serious system failures due to some of thesepossible blockings. Then a supervisor linking these two solutions is needed. Therefore inthis work the balance between blocking and success is investigated employing anoptimization approach. Firstly, we introduce a new performance measure whichdepends on numeric values obtained from strings that correspond to blocking andsuccess. The proposed formulation captures the fundamental trade-off motivated by theclassical optimization approach. Besides a new algorithm that explores maximallypermissive and also optimal blocking result is proposed. Furthermore a toolbox isdeveloped for discrete event systems at Matlab. The frequently used operations areincluded in this toolbox such that accessibility, co-accessibility, product, parallelcomposition are one of those. Also the developed algorithm was programmed and testedwithin this toolbox.