CFD modeling of emissions formation and reduction in heavy duty diesel engines
Hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) ile ağır vasıta dizel motorlarında emisyon oluşumu ve azaltılmasının modellenmesi
  1. Tez No: 223390
  2. Yazar: ALPER TOLGA ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VALERİ I. GOLOVİTCHEV, PROF. DR. AHMET METİN ERGENEMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Öncelikle dizel yanması için geçerliliğini koruyan mevcut problemler , özellikle emisyonlar yönünden, sunulmuştur. Dizel motorlarında emisyon oluşumu ve modellenmesi, Kimyasal Kinetik Kontrollü yanma (MK Combustion), Düşük Sıcaklıklı Yanma (LTC) gibi farklı rejimler için, Egzoz Gaz Resirkulasyonu (EGR) da dikkate alınarak açıklanmıştır. Çalışmanın ana amacı NOx-is ikilemi olarak bilinen dizel motorundaki emisyon sorununa Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği (CFD) yardımı ile geçerli bir modelleme yaklaşımı getirebilmektir. Bu çalışmada önerilen modelleme yaklaşımı MK ve LTC rejimleri için uygulanmış ve deney verileri ile doğrulanmıştır. Ayrıca silindir içi yanma işleminin verimini ve emisyon oluşumunu daha kolay değerlendirebilmek amacına yönelik yeni bir parametrik Phi-T (Yakıt Fazlalık Katsayısı-Sıcaklık) dinamik harita tekniği sunulmuştur. Sonuç olarak, farklı dizel yanma rejimleri için geçerli ve uygulanabilir bir NOx-is emisyon modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firstly the present problems for diesel engine combustion are presented, especially in emission formation side. Then diesel engine combustion, emission formation and modeling subjects are mainly classified for different types of combustion regimes such as Modulated Kinetics Combustion (MK-Combustion), Low Temperature Combustion (LTC) with and without Exhaust Gas Recirculation (EGR). The main subject of this study is to analyze the NOx-soot tradeoff (diesel dilemma) and to present Computational Fluid Dynamic (CFD) approach, which is described in detail, to model the NOx-soot emissions. Presented modeling approach were applied for MK combustion and LTC regimes and verified with the experiments. Also a new, parametric Phi-T dynamic map, technique is presented for the qualitative evaluation of in-cylinder emission formation and combustion. In conclusion a reasonable and valid modeling capability is presented for NOx-soot modeling in diesel engines for different type of combustion regimes.