Kafkas (Apis mellifera caucasica) İtalyan (Apis mellifera ligustica) ırkları ve Anadolu arısı Ege ekotipi (Apis mellifera anatoliaca) ile bazı melezlerinin Ege bölgesi koşullarında koloni gelişimleri
Physological and behavioural characters of Caucasian (Apis mellifera caucasica), İtalian (Apis mellifera ligustica) and Aegean ecotype of Anatolian (Apis mellifera anatoliaca) honey bees and their crosses under Aegean region conditions
  1. Tez No: 223614
  2. Yazar: AYTÜL UÇAK KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Ege Bölgesi koşullarında Anadolu arısı Ege ekotipi, Kafkas ve İtalyan ırkı genotiplerinden yapay tohumlama ile oluşturulan Ege?xEge? (5 adet), Ege?xKafkas? (5adet), Kafkas?xKafkas? (5 adet), Kafkas?xEge? (5 adet) ve İtalyan?xEge? (5 adet) genotip gruplarında kışlama yetenekleri, yavru alanı, arılı çerçeve sayısı, uçuş etkinliği, hırçınlık, petek işleme yeteneği, oğul eğilimi ve bal verimi gibi bazı davranış ve fizyolojik özellikleri belirlenmiştir.Genotip grupları oluşturmak için, 2006 yılının Nisan-Mayıs aylarında aşılama yöntemi ile her üç genotipten ana arılar yetiştirilmiştir. Yetiştirilen ana arılar 7-10 gün yaşa geldiklerinde Kafkas ve Ege erkek arılarıyla eşit dozda semen ile yapay tohumlanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, Aegean? x Aegean?, Caucasian? x Caucasian?, Aegean? x Caucasian?, Caucasian? x Aegean? and Italian? x Aegean? honey bee genotype groups were compared with respect to some physiological and behavioural characters such as colony development (brood area and worker population), flight activity, aggressiveness, wax building ability, swarming and honey production under the conditions of Aegean region.The queens were reared from each of breeder colonies of Aegean, Caucasian and Italian honey bees by grafting method in April and May 2006. When they were 7 to 10 days old, each of the queens was instrumentally inseminated with 8µl semen collected from drones of Aegean or Caucasian colonies to constitute pure and cross genotype groups. After they started oviposition in mating nuclei, they were introduced into colonies.