Etil selülozla faz ayrışması yöntemi ile mikrokapsülleme
- Tez No: 22365
- Danışmanlar: PROF. DR. TANVER DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
E. ÖZET Model etkin madde olarak parasetamol(APAP) kullanılarak faz ayrışması yöntemiyle etilselüloz(EC) kullanılarak optimum mikrokapsülleme koşulları araştırılmıştır. Sabit karıştırma hızında, siklohekzanın kaynama noktası civarında hazırlanan EC çözeltisi içinde, koaservasyonu indükleyici madde olarak etilen vinil asetat kopolimeri(EVAc) varlığı ve yokluğunda APAP or tamda dağıtıldı. Sistem 75°C'ye soğutuldu ve çözmeyen sıvı(NS) ilave edildi. Sıcaklık 50°C'ye düşürüldükten sonra hızla 15°C'ye indirildi. Oluşan mikro- kapsüller süzüldü ve soğuk PE5Û ile yıkanıp kurutuldu. APAP 'in mikrokapsü İlerden salım hızı üzerinde EVAc'nin çok etkili olduğu bulunmuştur. EVAc varlığında, N-22 tipindeki EC ile hazırlanan mikrokapsül- lerden APAP salımı çok daha yavaş olmuştur. Kabuk kalınlaştıkça APAP salım hızı azataıştır. En uygun karıştırma hızının 500 ve 600 dev/dak olduğu bulunmuştur. ve bu sistem için en uygun EC tipinin bütün durumlarda N-22 olduğu saptanmıştır. NS olarak petrol eteri[KN: 50-60° (PE50) veya KN:100-140°C(PE100)] ve sıvı parafin kullanılmıştır. Kaynama noktası yüksek olan petrol eteri(PElOO) ile hazırlanan mikrokapsüllerin kabuğu daha homojen olmuş ve mikrokapsüller par- tikül büyüklüğü ve akış özellikleri açısından daha uygun olduğu bulunmuştur. Mikrokapsüllerden salım testlerinde kullanılan ve tarafımızdan modif iye edilmiş olan kolon yöntemi hem seçicilik hem de tekrarlanabilirlik açısından son derece yeterli bulunmuştur. N-22 tipindeki EC ile hazırlanan APAP:EC oranı 1:0.5 ve 1:0.75 ve 1:1 olan mikrokapsüller, sürekli etkili APAP preparatı için hazırlanmış olan hedef profille uygunluk açısından karşılaştırılmış ve en uygun oranın 1:0.75 olduğu bulunmuştur. N-22 tipindeki EC ile hazırlanan, APAP:EC oranı 1:0.2, hatta 1:0.1 olan mikrokapsüller, APAP 'ün çiğneme tableti hazırlanması için, lezzet örtme bakımından yeterli bulunmuştur. Doğrudan tablet basımı için toz APAP'a kıyasla mîlcrnl/nneiinonmic! APAP Haha nwdtm hnlnnmnsî'h'i'i»
Özet (Çeviri)
- 193 - «.? G. SUMMARY Optimum microencapsulation with ethyl cellulose(EC) by phase seperation method was investigated using paracetamol(APAP) as the model drug. The drug was dispersed in the solution of EC in cyclohexsane(SH) in the presence or absence of etylene vinyl acetate copolymer (EVAc) as coacervation inducing agent, near boiling point of SH, with constant stirring speed. The system was cooled to 75 °C and then nonsolvent(NS) was added. The temperature was decreased to 50°C and then, the system was rapidly cooled to 15°C. The resulting microcapsules were filtered and washed with cold petroleum ether [BP:50°C](PE50) and dried. EVAc was found to be very effective on the release rate of APAP from the microcapsules. In the case of EVAc, APAP released much more slower from the microcapsules, which were prepared with N-22 type of EC than that without EVAc. The release rate of the APAP from microcapsules decreased as the wall material increased. The most suitable mixing rates were found to be between 500 and 600 rpm.The most suitable type of EC for this system was found to be N-22 in all cases. Petroleum ether[BP:100-140°C(PE100) or BP:50°C PE50] and light liquid paraf fine as NS were used. In the case of petroleum ether with high boiling point(PElOO), the walls of the microcapsules were more homogenous and more acceptable from the point of particle size and flow properties. The performance of modified column method, which was used for the release tests of microcapsules, was quite sufficient for both reproducibility and selectivity. The APAP microcapsules of 1:0.5 and 1:0.75 and' 1:1 APAP: EC ratios, which were prepared with N-22 type of EC, were compared with the target profile of APAP for sustained release. The most suitable ratio was found to be 1:0.75. The APAP microcapsules of 1:0.2 or even 1:0.1 APAP:EC ratio was found to be sufficient for taste masking to prepare chewing tablets of APAP. In case of direct tabletting, microencapsulated APAP was found to be much more suitable than APAP.