Testis kanseri hücre dizilerinde bleomisinin traıl reseptörleri üzerine etkisi
The effects of bleomycin on trail receptors in testis cancer cell line
  1. Tez No: 247605
  2. Yazar: MÜJGAN TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ÖZBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Testis kanseri genç erkekler arasında en sık rastlanan kanserdir. Çoğu hasta tedavi edilebilmesine rağmen, hastalık oldukça kötü bir prognoz göstermektedir. Bleomisin testis, özafagus, serviks, baş ve boyun kanserleri, hodgkin's ve non-hodgkin's lenfomalarda kullanılan antitümör bir antibiyotiktir. Apo-2 ligand olarak da bilinen tumor necrosis factor-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL) kanser hücrelerinde apoptozisi indükleyebilen proapoptotik bir sitokindir. Yapılan çalışmalarda doksorubisin, 5-fluorouracil, etoposid, irinotekan (CPT-11), sisplatin and kamptotesin gibi kemoterapötiklerin TRAIL ile kombinasyonunun çeşitli tümör hücrelerinde TRAIL aracılı apoptozisi arttırdığı gösterilmiştir. Kemoterapötikler tarafından tümör hücrelerinin TRAIL'e hassaslaştırılmasının moleküler temeli TRAIL-R1/DR4 ve TRAIL-R2/DR5'in artması, antiapoptotik moleküller olan Bcl-2, Bcl-xL ve c-FLIP'in azalması ya da proapoptotik moleküller olan kaspazlar ve FADD'ın artması gibi nedenlere dayandırılmaktadır. Bu çalışmada testis kanser hücre dizilerinde bleomisin ve TRAIL kombinasyonunun apoptozis üzerine etkisi ve bleomisin'in TRAIL reseptörleri üzerine etkisi incelendi. TRAIL ve bleomisin kombinasyonunun apoptozis üzerine etkisini değerlendirmek için kaspaz-3 ölçümü yapıldı. Bleomisin'in TRAIL reseptörleri üzerine etkisi akış sitometri kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Testicular cancer is the most common solid tumor in young men. Although most patients are highly curable, a subset of patients have a grim prognosis. Bleomycin is an antitumor antibiotic that is used for the treatment of several malignancies, including testicular, esophagus, cervix carcinomas, Hodgkin?s and non-Hodgkin?s lymphomas, and squamous cell carcinomas of the head and neck. Tumor necrosis factor-related apoptosis-inducing ligand (TRAIL), also known as Apo-2 ligand, is a proapoptotic cytokine that is capable of inducing apoptosis in a wide variety of cancer cells. Studies showed that, the combination of TRAIL with chemotherapeutics such as doxorubicin, 5-fluorouracil, etoposide, irinotecan (CPT-11), cisplatin and camptothecin had significantly enhanced TRAIL-mediated apoptosis in a variety of human tumour cell lines. The molecular basis for sensitization of tumour cells to TRAIL by chemotherapeutics may involve upregulation of TRAIL-R1/DR4 and TRAIL-R2/DR5, downregulation of the antiapoptotic molecules Bcl-2, Bcl-xL or c-FLIP or upregulation of proapoptotic molecules including Bak, caspases or FADD. In this study, we investigated the effect of bleomycin and TRAIL combination on apoptosis and also the effect of bleomycin on TRAIL receptors in testis cancer cell line. We used caspase-3 assay to assess the effect of TRAIL and bleomycin combination on apoptosis. The effect of bleomycin on TRAIL receptors in testis cancer cell lines was investigated using flow cytometry.