Türk yüklenicilerinin oluşturduğu uluslararası joint venture'larda ortaklık nedeniyle oluşan riskler ve çözüm stratejileri
The partnership risks of international joint ventures formed by turkish contractors and their management strategies
  1. Tez No: 223770
  2. Yazar: BERNA KANTAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezin amacı, Türk Yüklenicilerinin oluşturduğu uluslararası joint venture'larda ortaklık nedeniyle oluşan riskleri belirlemek ve bu risklere karşı çözüm önerileri geliştirmektir. İnşaat projeleri gittikçe daha büyük, karmaşık ve teknik uzmanlık gerektiren bir hale gelmektedir. İnşaat projelerin getirdiği temel risklerin yanına bir de projelerin artan büyüklüğünün ve karmaşıklığının getirdiği riskler eklenince, bir yüklenici firmanın tek başına bu risklerin altından kalkması çok zor hale gelmiştir. Bu nedenle farklı güçlü ve zayıf yanları olan firmalar, birbirlerinin eksiklerini tamamlayacak şekilde, ortaklaşa teklif vermek ve projeyi ortaklaşa yürütmek için ?Joint Venture? oluşturmaktadırlar. Temelde, joint venture iki ya da daha fazla firmanın kaynaklarını birleştirerek, özel bir amacı gerçekleştirmek için bir araya gelmesidir.Uluslararası inşaat joint venture'larında ortaklık nedeniyle oluşan riskler, ortaklığın kurulma amaçlarının gerçekleşmesini engellemekte ve joint venture'ın performansını düşürmektedir. Başarısızlık ya da düşük performans olasılığını en aza indirmek için, ortaklık nedeniyle oluşan risklerin daha iyi anlaşılması ve bu risklere karşı çözüm stratejileri geliştirilerek bunların yapım planlamasında kullanılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate both the critical partnership risks in International Joint Ventures formed by Turkish Contractors and the risk management strategies of these risks. The increasing magnitudes, complexities, and risks associated with major construction projects have brought together organizations with diverse strengths and weaknesses, to form Joint Ventures to collectively bid for, and execute projects. Basically, a Joint Venture (JV) is a business establishment by two or more companies to achieve a specific purpose. The purpose of a Joint Venture is to put together complementary resources of already existing firms.Because of the partnership risks which occur in the international construction joint ventures, a large number of construction JVs fails to achieve the goals and objectives that were originally established. To minimize the chances of failure or underperformance of a JV, a better understanding of the partnership risks of JVs should be first achieved. Afterwards, risk management strategies should be efficiently introduced into construction planning for JV.