Normal koroner anjiyogramlı angina pektorisli hastalarda intravasküler ultrasonografi
  1. Tez No: 22378
  2. Yazar: AYDIN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS DÖRTLEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET: Kor oner anjiyogramı normal çıkan, ancak angina pektoris tanımlayan ve“Sendrom X”olarak kabul edilen hasta grubunda koroner arterler ayrıca intravasküler ultrasonograf i ile de incelendi. 22 hastalık çalışma grubu ile angina pektorisi olmayan ve koroner anjiyogramı normal bulunan 12 kişilik kontrol grubunun intravasküler ultrasonograf ik bulguları karşılaştırıldı. Çalışma grubunda normal koroner anjiyograma ragmen intravasküler ultrasonograf i ile 16 hastada (% 72.7) küçük ekzantrik intimal plaklar bulundu. Kontrol grubunda plak görülmedi. Çalışma grubunda intimal kalınlık ortalama 0.38 ± 0.09 mm olarak bulundu. Kontrol grubunda ortalama intimal kalınlık 0.14 ± 0.03 mm idi. iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark vardı (p < 0.001). Media kalınlıkları açısından her iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak“Sendrom X”olarak tanımlanan ve koroner anjiyogramı normal bulunan angina pektorisi i hastalarda intravasküler ultrasonograf inin koroner arter hastalığının başladığına dair anormal bulgular gösterdiğini ve sadece koroner anjiyografi ile koroner arterlerin normal olduğuna karar vermenin yetersiz olabileceğini söyleyebiliriz. 22
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Coronary arteries of patients suffering from angina pectoris but found to have normal coronary angiograms, known as“Syndrome X”, were examined by intravascular ultrasonography. The study group with 22 patients were compared to a control group of 12 people with normal coronary arteriograms and without angina pectoris. In the study group, despite normal coronary arteriograms, in 16 patients {% 72.7) small eccentric intimal plaques were found with intravascular ultrasonography. There were no plaques in the control group. The mean intimal thickness was 0.38 ± 0.09 mm in the study group where as mean intimal thickness of the control group was found 0.14 ± 0.03 mm. The difference between two groups was significant (p < 0.001). There was no significant differencee between the medial thicknesses of two groups. We believe, it could be concluded that in patients with normal coronary angiograms and angina pectoris who were defined as“Syndrome X”intravascular ultrasonography may reveal abnormalities showing that coronary atherosclerosis has begun and coronary angiogram alone may be inefficient to decide that coronary arteries are norma 1. 23