Ling browser: A NLP based browser for linguistic information
Lıng browser: Dilbilim bilgisi için NLP tabanlı tarayıcı
- Tez No: 223783
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL OFLAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Linguistic students and researchers need practical tools providing information about elements of a language to understand its properties and conduct research on that language. Many computer assisted language learning tools have been developed since the emergin of computers. However, none of these tools aim to satisfy the needs of advanced learners. In this thesis, we introduce a tool, LingBrowser, which is a intelligent hyper-text browser that employs natural language processing technology to provide an interactive environment for advanced learners to access all kinds of linguistic information about the words in a Turkish text. LingBrowser provides immediate information about morphological, segmental, pronunciation and semantic properties about the words in any text. Also, with a search interface, LingBrowser can locate examples of many linguistic phonemena in the source text.
Özet (Çeviri)
Dilbilim öğrencileri ve araştırmacıları, bir dilin özelliklerini anlamak ve üzerinde çalışma yapmak için o dilin öğeleri hakkında bilgi sağlayan kullanışlı araçlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bilgisayarların ortaya çıkışından beri pek çok bilgisayar destekli dil öğrenim aracı geliştirilmiştir. Ama bu araçlardan hiçbiri ileri düzeydeki kullanıcılların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmemiştir. Bu tezde, ileri düzey dil öğrencileri için Türkçe bir metinde bulunan sözcüklerle ilgili her türlü dilbilimsel bilgiyi elde edebilecekleri etkileşimli bir ortam sağlayacak şekilde doğal dil işleme teknolojilerini kullanan, LingBrowser adını verdiğimiz akıllı yardımlı metin tarayıcıyı tanıtmaktayız. LingBrowser herhangi bir metin içinde seçilen sözcüklerin biçimbilim, söyleniş, anlambilim özellikleri hakkında anında bilgi vermektedir. Aynı zamanda, bir arama arabirimi yoluyla, bir dil olayının metin içindeki tüm örneklerinin yerlerini belirlemek de mümkündür.