Investigation on electrical charging/discharging properties of thin PS/PMMA polymeric films by dynamic X-ray photoelectron spectroscopy
İnce PS/PMMA polimer filmlerinin elektriksel özelliklerinin dinamik XPS ile incelenmesi
- Tez No: 223784
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK SÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Electrical charging/discharging properties of thin layers of spin coated pure PS polystyrene (PS), and pure poly(methyl methacrylate), (PMMA) and an immiscible PS/PMMA blend are studied with externally applied DC and dynamic(squarewave stress) X-Ray Photoelectron Spectroscopy (XPS).PS and PMMA exhibit quite different charging properties under DC stress. Due to the different charging properties of PS and PMMA domains within an immiscible PS/PMMA blend film, charge contrast or phase separation is clearly observed between domains.Electrical parameters of PS and PMMA thin films while employing a squarewave pulse stress in a 10-3 - 103 Hz range of frequency are probed by dynamic XPS. A model, which can simulate the dynamical XPS measurements, is shown to lead to obtain effective resistance and capacitance values for each polymer. RC time constants and inflection points(frequency) are also determined. Moreover, thickness also affects the charging/discharging properties and other electrical parameters of polymeric thin films. Furthermore, to mimic certain dielectric properties of thin polymeric films and to validate our model, we have included an externally RC circuit to a conducting graphite sample under both DC and squarewave pulse stresses.
Özet (Çeviri)
İnce-kaplama methoduyla hazırlanmış saf polistiren (PS), poli(metil metakrilat) (PMMA), ve karışım PS/PMMA polimer filmlerinin elektriksel özellikleri X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ile dışarıdan doğrusal voltaj ve dinamik(kare dalga) uygulanarak incelenmiştir.PS ve PMMA farklı yüklenme özellikleri olmasından yola çıkılarak, karışım PS/PMMA polimer filmi yüzeyindeki saf PS ve PMMA bölgelerinin birbirilerine göre farklı yüklenme özellikleri olduğundan yük ayrışımı ve/veya faz ayrışımı açık bir şekilde XPS?e dışarıdan doğrusal voltaj uygulamasıyla ölçülmüştür.10-3 - 103 Hz frekans aralığında dışarıdan uygulanan kare dalga ile ince-kaplama PS ve PMMA polimer filmlerinin eletriksel parametreleri dinamik XPS ile incelenmiştir. Geliştirilen bir modelle etkin direnç ve kapasite değerleri her bir ince-kaplama ile hazırlanmış polimer filmleri için saptanmıştır. XPS ölçümlerini modelleyebildiğimiz method ile ince polimerik filmlerin etkin direnç ve kapasite değerleri saptanmıştır. Ayrıca aynı method ile bu filmlerin zaman sabitleri ve bükülme frekanları hesaplanmıştır. Bunun yanında, polimer film kalınlıklarının yüklenme ve diğer elektriksel parametrelere olan etkileri incelenmiştir. Son olarak, modelin geçerliliğini denemek ve polimerik filmlerin dışardan doğrusal voltaj ve kare dalga uygulamalarındaki dielektiksel davranışlarını simüle edebilmek için, değerleri bilinen ve dışarından paralel bağlanmış direnç ve kapasite içeren devre elemanı ile iletken bir grafit numunesinde de ölçümler yapılmıştır.