Meskun bölge yollarında yağmur suyu drenajı
Storm water drainage in urban streets
- Tez No: 223916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ UYUMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temeli, özellikle gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan, yağmur suyu drenaj sistemlerinden oluşmaktadır. Meskûn bölge yollarındaki yağmur suyu drenajı için kullanılan yağmur suyu giriş yerleri teknik özellikleri ve hidrolik verimlilikleri yönünden irdelenmiştir. Bordürde bırakılan giriş yeri, cadde arkında bırakılan giriş yeri, ikisinin birleşiminden oluşan birleşik giriş ve cadde boyunca bırakılan ızgaralı giriş olmak üzere dört ana giriş yerinden bahsedilmiştir. Izgaralarda tutulup deşarj edilen suyun gelen toplam su miktarına oranlanmasından elde edilen verimlilik değerlerinin (Qt/Q) bulunan boyutsuz ifadelerle (L/FT, W/T, WL/TD, Q/WLV, F) değişimi irdelenmiş, grafikleri elde edilmiştir. Mevcut deney verileri de kullanılarak yağmur suyu giriş yerleri değişen boyuna eğimlerde hidrolik verimlilikleri yönünden karşılaştırılmıştır. Bu giriş yerlerinin zaafları ve üstünlükleri kendi aralarında kıyas yapılarak yol durumuna göre en verimli giriş yeri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of urban stormwater drainage systems which have been used widely in countries developed. Stormwater drain inlets used in urban streets are investigated for their technique characteristic and hydraulic productivity. Four basic types of inlets are discussed; these inlets are curb inlets, grate inlets, combination inlets (curb and grate), and slotted drain inlets. Hydraulic of stormwater drain inlets are mentioned and calculation criterions are expressed. Changes in the values of inlet efficiency (Qt/Q) that is the proportion of intercepted flow in grate to total gutter flow are investigated for the values of non-dimensional numbers invented (L/FT, W/T, WL/TD, Q/WLV, F). Then these changes of inlet efficiency for the non-dimensional numbers invented are designed as graphics. Hydraulic productivities belong to stormwater drain inlets are compared with each other by using the experimental results for different six longitudinal slopes. Comparing these inlets with their superiority and weakness for different road conditions, the most productive stormwater drain inlet is determined.