Sözleşme İdaresi'nde saha ziyaretleri, gözlem ve denetimi ile KİK Yapım İşleri Genel Şartnamesi'ndeki ilgili hükümlerin değerlendirilmesi
Site visits, observation and inspection in Contract Administration and evaluation of related clauses in General Conditions of Turkish Public Work Regulations
- Tez No: 223969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Kamu İhale Kurumu'nun Yapım İşleri Genel Şartnamesi ve Bayındırlık İşleri Kontrol Yönetmeliği ile Amerika'da kullanılan AIA'in (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) A201 Genel Şartnamesi'nde yer alan geleneksel proje teslim sisteminde mal sahibi adına denetim görevlerinden saha ziyaretleri, gözlem ve denetime ilişkin hükümler incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucu, KİK genel şartnamesinde saha ziyaretleri, gözlem ve denetim görevlerinde farklılıklar saptanmıştır. Tespit edilen bu farklılıklar tartışılarak KİK genel şartnamesinde yer alacak öneriler sunulmuştur. Öneriler, AIA sözleşmesinde saha ziyaretleri, gözlem ve denetime ilişkin hükümler ve diğer konuyla ilgili yayınlar baz alınarak yapılmıştır. Yapılan bu tez çalışmasında, sözleşme idaresi görev ve sorumluluklarının net bir şekilde tanımlanması ve kayıt-raporlama sistemi oluşturulması ile KİK genel şartnamesi hem içeriksel hem de biçimsel olarak yeniden düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, site visits, observation and inspection clauses for the owner in the traditional project delivery system are analyzed and compared in General Conditions of Turkish Public Work Regulations, Public Work Control Regulations and General Conditions of AIA (American Institute of Architects), A201, used in United States. In the result of the comparison, differences in tasks of site visits, observation and inspection are determined in General Conditions of Turkish Public Work Regulations. Recommendations that take place in General Conditions of Turkish Public Work Regulations are made by discussing the detected differences. These recommendations are desinged as based on the site visits, observation and inspection clauses in General Conditions of AIA and other publications. In this thesis study made, General Conditions of Turkish Public Work Regulations are desinged again contextually and formally by defining the duties and responsibilities clearly in contract administration and creating a recording-reporting system.