Temel performans göstergeleri ve iş gücü performansının ölçülmesine yönelik olarak geliştirilen bir model
The key performance indicators and a model improved to measure manpower performance
  1. Tez No: 223979
  2. Yazar: TEKİNER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüz işletmeleri ister, küçük, ister büyük ölçekli olsun, sürekli olarak işlerin nasıl gittiğine yönelik olarak faaliyetlerini, farklı göstergeler kullanarak gözlemlemektedirler. Bu süreçte, söz konusu faaliyetlerin değerlendirilmesinde kullanılacak standartların ortaya konması son derece önemlidir. Faaliyetler sonucunda gerçekleşen durumla, önceden belirlenmiş standartlar arasında bir uyum olup olmadığını belirleyen başarı kriterleri, kurumun gelecek stratejilerine de yön vermektedir.Bu tez çalışması kapsamında, performansın farklı boyutları ele alınmış, literatürde yer alan bu boyutlara ek olarak süreklilik boyutu ve sisteme olan etkileri incelenmiştir. Önce ilgili yazın incelenmiş, nicel ve nitel çalışmaların bulguları derlenmiştir. Yazındaki bulgulardan yararlanılarak, uygulamaya yönelik olarak veri toplama sürecine geçilmiştir. Bu süreçte, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli bir işletmenin mevcut durumu incelenmiş, mevcut performans göstergeleri ve etkinlikleri analiz edilmiştir. İşgücüne yönelik olarak ele alınan performans göstergelerinin yeterli olmadığı sonucuna ulaşıldıktan sonra, işgücü verimliliğini ölçmeye yönelik olarak yeni bir performans göstergesi geliştirilmiştir.Bu çerçevede, uygulamanın ilk aşamasında, işgücü verimliliğini etkin ve verimli bir şekilde ölçmek amacıyla geliştirilen bir performans göstergesi oluşturulmuştur. Temel amacı, işgücü verimliliğini-üretkenliğini ölçmek, bir sonraki dönem hedefini koymak ve hedefin sürekli bir şekilde kümülatif olarak geliştirilmesini sağlamaktır. Bu sürecin sisteme olan temel etkisi ise, konulan somut-matematiksel hedefleri yakalamak için, sistemin otomatik olarak kendi kendini yönetmesi, kontrol etmesi ve gerekli iyileştirmeleri yapmasıdır. Bu süreçte, genel sistemin işgücü verimliliği ile ilgili olarak belirlemiş olduğu hedefi tutturması, her bir bölüm için belirlenen alt hedeflerin tutturulmasına bağlıdır. Bu hedefin temel göstergesi ise yıllık gelişim oranı (YGO) ve işgücü üretim katsayısı (İÜK)'dır.Uygulamanın ikinci aşamasında ise, incelenen işletmenin üç ayrı tesisinin işgücü verimliliği, farklı girdi ve çıktılar ışığında matematiksel bir model yardımı ile incelenmiştir. Veri zarflama analizi modeli kullanılarak yapılan pencere analizlerinde amaç, modelin çıktıları ile uygulamanın ilk bölümünde geliştirilen işgücü üretim katsayısı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Elde edilen çıktılar analiz edildiğinde, model çıktıları olan etkinlik değerleri ile, geliştirilen temel performans göstergesi olan ?işgücü üretim katsayısı? arasında kuvvetli bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today?s both big and small companies want to monitor how their job and activities are going on via looking some indicators. The setting of the standards is very important while evaluating these kind of activities. The indicators which show the gap between standards and current situation give management directions after the end of activities.At this study, the different aspects of performance dimensions are investigated and in addition to these dimensions, the continuousness dimension and its effect to system is considered. First, the literature has been investigated and findings of quantitative and qualitative research have been identified. After that, the data collecting phase has been started. At this process, the current situation of the company which runs in automotive manufacturing has been investigated and the indicators which are being used are analyzed. After findings that the indicators related with manpower efficiency is not sufficient, new indicators are improved in order to measure manpower efficiency and productivity.At this perspective, in the first step of study, in order to measure manpower productivity, production efficiency and yearly improvement percentage indicators are developed. The main purpose of these indicators is to measure the manpower efficiency and productivity, to set the next periods target and to improve target continuously. The main effect of these indicators to system is that these indicators manage and control the system automatically and develop itself in order to reach quantitative. In order to reach these indicators, company must reach the sub-targets which are set for all shops at the company. The main indicators of this target are ?yearly improvement percentage? (YGO) and manpower manufacturing coefficient (İÜK).At the second part of the study, the efficiency of three plants of companies were investigated with a mathematical model in line with different inputs and outputs. The aim of the window analysis which is realized by using data envelopment analysis model was to observe the correlation between ?efficiency values? and ?manpower manufacturing coefficient?. After investigation of results which were found out the by solving the mathematical models, were that there are strong correlation between ?manpower manufacturing coefficient? and ?efficiency values?.