Endüstriyel performans göstergelerinin değerlendirilmesi ve örnek bir model ile maden makinaları fabrikasının kısmi verimlilik analizi
  1. Tez No: 55201
  2. Yazar: GÜRSEL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ENDÜSTRİYEL PERFORMANS GÖSTERGELERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ VE ÖRNEK BİR MODEL İLE MADEN MAKİN ALAM FABRİKASININ KISMİ VERİMLİLİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Gürsel YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZET Bu çalışma, endüstri mühendisliği bazında işletme performansının değerlendirme kriterlerinin incelenmesini ve buradan, Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Maden makineları Fabrikası'nın (MMF) işgücü verimlilik analizini içermektedir. Endüstriyel performans kriterlerinin belirlenmesi ve ölçülmesi probleminin çözümünde, amaç(lar)a koşutluk yöntem(ler)i belirlemiştir. Verimliliğe ilişkin örnek modeller sunulmuş ve geliştirilen modele göre hesaplanan MMF'nin işgücü verimlilikleri tablolar halinde verilmiştir. Buna göre; verimlilik oranlarının, üretim yönetiminde temel gösterge olduğu ve bütünleşik performansın en yakın belirleyicisi olduğu vurgulanmıştır. MMF 'da yapılan analizde saptanan verimlilik göstergeleri; incelenen dönemde, teknolojik yenilenme olmamasına karşın, verimlilikte düşme olmadığı gibi parasal verimliliklerde çok az da olsafiziksel verimliliklerde yükselme olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular; Fabrika'nın verimsizlik nedeniyle özelleştirilmesi, kapatılması, v.b. önlemlerin yanlışlığını kanıtlamaktadır. Bilim Kodu : 605.01.00 Anahtar Kelimeler : Verimlilik analizi, Performans göstergeleri, Maden makinalan Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Serpil EROL II
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF INDUSTRIAL PERFORMANCE CHARTS, AND PARTIAL PRODUCTIVITY ANALYSYS OF THE MINE MACHINES FACTORY (Thesis of Master) Gürsel YILDIRIM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY ABSTRACT This study comprises the examination of the operational performance evaluation criteria on the base of industrial engineering and from this, the labour power productivity_aııalyj!y;ş-of the Mine Machines Factory (MMF), an establishment of Turkish Coal Institution. Parallelism to aim(s) has determined the method(s) in solving the problem of determining and measuring industrial performance criteria. Sample models related with productivity are presented and labour power productivities of MMF estimated according to the developed model are given in charts. According to this, it is emphasized that productivity ratios are basic indicators in production management and that they are the closest determinant of the integrated performance. The productivity charts fixed in the analysys of MMF show that there is an increase, in physical productivities, even very liettle and in financial productivities, with no decrease in general productivity, altough there is no technological replacement during the studied period. These findings prove that precautionary measures such as privatization, closing etc. of the factory due to nonproductivity are not correct. IllScience Code : 605.01.00 Key Words : Productivity analsys, Performance indicators, Mine Machines Page Number : 84 Adviser : AssocDr. Serpil EROL IV