Magnezyumun biyokorozyonu ve farklı alaşım yüzeylerine bakteri tutunmasının kıyaslanmalı incelenmesi
Biocorrosion of magnesium and a comparative study on bacterial adhesion on different alloy surface
  1. Tez No: 223987
  2. Yazar: DENİZ SULTAN TEMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARSLAN KAYA, PROF. DR. AHMET TUNCER ERCİYES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Magnezyum alaşımları, kendilerine has üstün mühendislik özellikleri nedeniyle giderek artan kullanım alanlarına sahiptir ve özellikle ağırlık tasarrufu gerektiren uygulamalarda geleceğin en önemli metalik malzemelerinden biri olarak görülmektedirler. Cep telefonu ve bilgisayar kasaları gibi, günlük kullanımda sıklıkla insan teması gerektiren uygulama alanları nedeniyle, bakteri üremesine karşı bu alaşımların verdikleri karşılık ilgi konusu olmaya başlamıştır. Bu çalışmada, magnezyum alaşım yüzeylerine bakteri tutunabilme özellikleri ortam koşullarına bağlı olarak incelenmiştir. Bakteri tutunması konusunun farklı bilimsel alanlara giren kapsamı nedeniyle bu tez çalışması, disiplinler-arası bir perspektifle ele alınmaya çalışılmış ve biyolojik, kimyasal ve metalürjik açılardan gerekli ön bilgiler verilerek, irdelemeler yapılmıştır.Deneysel çalışmalarda Escherichia coli bakterileri model olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu, bakterilerin magnezyum yüzeyine tutunma ve biyofilm oluşturma aşamalarını gerçekleştirebildikleri ve malzeme yüzey özelliklerinde biyo-korozyon sonucu değişimler ortaya çıktığı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The magnesium alloys, due to their low density and high specific strength, are finding increasing use, and is considered to be one of the most important metallic materials of the future especially in applications requiring weight savings. The mobile phones or computer casings that come into contact with humans in daily life provide a permissive range of physical conditions for bacterial colonization. Therefore, the behaviour of the materials in response to reproduction of the microorganism is becoming an important subject. In this study, the ability of attachment of the bacteria on magnesium alloy surface is examined. Bacterial adhesion is tried to be discussed in biological, chemical and metallurgical perspectives on the basis of interdisciplinary of the subject.In experimental procedures, a biofilm forming bacterium, Escherichia coli, is used as the test strain. As a result of this study, the adhesion of bacterial cells to the magnesium alloy surface is observed. It may be stated that the change in surface properties can occur as a result of biocorrosion .