Sayısal presizyonlu nivolar ve sayısal presizyonlu Nivelman tekniğinin doğruluğu
Digital precise levels and accuracy of digital precise leveling technique
  1. Tez No: 223988
  2. Yazar: SEYDİ KÜRŞAT EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YANALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında yükseklik ölçme tekniği, geometrik nivelman yöntemlerinden olan presizyonlu nivelman, sayısal nivo ve mira çeşitleri, nivo ve miraların kalibrasyonu gibi teknik bilgiler ve yapılan çeşitli uygulama örneklerine yer verilmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa kampusünde bulunan jeodezik noktaların ve Santral İstanbul Silahtarağa eski elektrik santrali bölgesindeki düşey deformasyon noktalarının presizyonlu olarak sayısal ve klasik nivolarla ölçmelerinin yapılması, yüksekliklerinin belirlenmesi ve iki farklı donanımla yapılan presizyonlu nivelmanın hesap ve maliyet yönünden karşılaştırılmasını kapsamaktadır. Arazi işlerinin tamamlanmasından sonra elde edilen ölçmelerden çeşitli doğruluklar hesaplanmış bu doğruluklara göre yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this thesis work, some technical information likes altitude measurement technique, precise leveling which is one of the geometrical leveling method, digital level and assortment of staff, calibration of level and different implementation examples were allocated. This work includes the measurement of geodetic points in ITU Ayazaga Campus and vertical deformation points in old electrical switchboard Santral Istanbul Sılahtaraga by using digital and classical level, determining the altitude and comparison of precise leveling which is done by two different rigging by means of calculation and cost. In the light of these data obtained from field works, some accuracy is calculated and according to these accuracies interpretation commentaries are done.