Asymptotic predictions and full numerical solution of helicopter rotor noise in the far field
Askıdaki helikopter rotor gürültüsünün uzak alandaki tam sayısal ve yaklaşıklık çözümleri
- Tez No: 223990
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN FUAT DELALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı uzak alanda B-palalı ses altı dönel pervane için akustik basıncın m. harmonik bileşenini tam sayısal ve yaklaşıklık yöntemleri kullanarak hesaplamaktır. Bu hesaplamalarda kullanılan Hanson integrallerinin yaklaşıklık çözümleri elde edilebilmektedir. Bu çözüm sonuçlarının hata paylarını araştırmak için tamsayısal yöntemler kullanılarak elde edilen çözümlerle karşılaştırmak gerekir. İntegrandlarda bulunan Bessel fonksiyonlarının tam sayısal yöntemlerle hesaplanabilmesi gerekmektedir. Artan seriler kullanarak 2. tür (Yn) 0. ve 1. mertebe Bessel fonksiyonlarının başlangıç değerleri bulunmuş ve ileri adımlı tekrarlama algoritması ile 2. tür Bessel fonksiyonlarının her mertebedeki değerleri hesaplanmıştır. Diferansiyel denklem bağıntıları ile 1. tür yüksek mertebeli büyük argümanlı Bessel fonksiyonlarının değerleri hesaplanmıştır. Geri adımlı tekrarlama algoritması ile 1. tür Bessel fonksiyonlarının değerleri elde edilmiştir. Elde edilen Bessel fonksiyon değerleri integrandın içine yazılarak ?Gauss Sayısal Integrasyonu Yöntemi? ile integre edilerek sonuçlar bulunmuştur.Bu işlemlere örnek olarak askı durumundaki, pala uç Mach sayıları 0,5 ile 0,7 arasında değişen, 4 palalı bir helikopter rotoru seçilmiştir. Gözlemci ile rotor arasındaki açı 0°-90° arasında değiştirilerek yükleme, kalınlık ve her iki etki göz önüne alınarak incelenmiştir. Sonuçlar 1. ve 2. mertebe asimptotik yaklaşımlar ile karşılaştırılmıştır. Gözlemci ile rotor arasındaki açının küçük (0°-30°) olduğu durumlarda yükleme etkisinin baskın, büyük olduğu durumlarda (50°-90°) kalınlık etkisinin baskın olduğu gözlenmiştir. Ek olarak ikinci mertebe asimptotik yaklaşımın 1. mertebe asimptotik yaklaşıma oranla hatayı azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study provides first and second order formulas and full numerical solutions for the far field of the mth harmonic components of the acoustic radiation from a B-bladed subsonic single rotational propeller. Hanson integrals are evaluated asymptotically, so that full numerical results are used to compare with the asymptotic results, in order to obtain the error estimate of the asymptotic results. Numerical scheme is carried out to compute large order large argument Bessel functions in the integrant. Second kind, first and zeroth order Bessel functions are calculated by using ascending series. Second kind Bessel functions of all orders are computed by using forward recurrence relation. First kind large order Bessel function is computed by using differential formula of Bessel functions. First kind large order Bessel functions are computed by the help of backward recurrence relation. Integration results are obtained by using Gaussian Quadrature.These methods are applied to a helicopter rotor in hover with tip rotational Mach number ranging between 0.5 and 0.7. The radiation angle is valued between 0° and 90°, and loading, thickness and loading plus thickness effects are investigated. Results are compared with first and second order asymptotic expressions. Loading effects are seen to dominate when the radiation angle is small (0°-30°) whereas thickness effects dominate when the radiation angle is large(50°-90°). Second order asymptotic expression much smaller error than the first order asymptotic expression.