Bir otel inşaatı projesine maliyet artı sabit kar sözleşme modeli uygulamasının değerlendirilmesi
A cost plus fixed fee type contract model evaluation of a hotel construction
  1. Tez No: 223989
  2. Yazar: AHU GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada ülkemizde sıkça uygulanan maliyet artı kar sözleşmelerin avantaj ve dezavantajları incelenmiş, belirlenen dezavantajların ortadan kaldırılabilmesi için bir otel inşaatı projesinde uygulanan ?Bütçe Sınırlamalı Maliyet artı Sabit Endirekt Gider ve Sabit Kar? sözleşme modeli değerlendirilmiştir. Bu sözleşme modelinin projenin ihtiyaçlarını tarafların menfaati açısından ne derece karşıladığı, projenin performansını nasıl etkilediği, diğer mevcut maliyet artı kar sözleşme örneği, uygulamalar ve literatür ile kıyas edilerek irdelenmiştir. Projenin gerçekleşmesinin ardından sözleşme modeli pratikteki uygulaması ile karşılaştırılarak elde edilen sonuçlar doğrultusunda modelin performansının arttırılabilmesi için sözleşme hükümleri ile iş akış diyagramı optimize edilerek maliyet artı kar projeler için uygulamaya yönelik sözleşme taslağı ve iş akış diyagramı ortaya konmuştur. Ayrıca maliyet artı sabit kar sözleşmeler için Mal Sahibinin performansını arttırmaya ve Yapımcının üstlenmiş olduğu riskleri azaltmak amacıyla organizasyona yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
To achive a Project, the main factor for success is selecting suitable contract type according to conditions of project, owner and consultant. In this study, advantages and disadvantages of cost reimbursement contracts are searched and to be able to omit some disadvantages of it, process of a hotel construction having a ?cost plus fixed fee and fixed indirect-general overhead? priced contract is evaluated and during the process of contruction, the results are observed according to consultant and the owner. To improve the performance of this type of contracts while reducing the risks of consultant some suggestions are given in the point of organization structure, conditions of the contract and work flow.