Kulak mikrocerrahisinde kontrollu hipotansiyon yöntemlerinin operasyon sahasındaki kanamaya etkileri
- Tez No: 22402
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kulak mikrocerrahisinde kansız bir saha elde etmek amacı ile, ASA Grade 1 olan 60 hasta dört gruba ayrıldı. 15 hastalık birinci gruba % 50 N20, %50 02 karışımı içerisinde % 2-3 konsantrasyonda halotan, 15 hastalık ikinci gruba hipotansif anestezi sağlamak için nitrogliserin (0.1 mg/ml) + % 50 N20, % 50 02 karışımı içinde %0.5 - 1.0 konsantrasyonda halotan; 15 hastalık üçüncü gruba hipotansif amaçla sodyum nitroprussid (120 jJ.gr/ml) + % 50 N20, % 50 02 karışımı içinde % 0.5 - 1.0 konsantrasyonda halotan; 15 hastalık kontrol grubuna ise % 67 N2 O, % 33 02 karışımı içinde % 0.5-1.0 konstrasyonda halotan uygulandı. Hipotansif anestezi uygulanan gruplarda sistolik kan basıncı 70 mmHg seviyesine düşürüldü. Operasyon sahası, hangi metodun kullanıldığını bilmeyen aynı cerrah tarafından hemostaz yönünden değerlendirildi. Hipotansif anestezi uygulanan hiçbir hastada anestezi ile ilgili herhangi bir komplikasyon görülmedi. Her üç metodun da nispeten kansız bir operasyon sahası sağlamak yönünden kontrol grubuna göre etkili olduğu görüldü. Sonuçlarımıza göre bu üç yöntemden nitrogliserin'in diğerlerine göre kulakmik rocerrahisinde hipotansiyon amacı ile kullanılabilecek daha uygun bir ajan olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To produce blood- free field in middle ear microsurgery, sixty patients (ASA Class 1) were scheduled as four groups. Two-three percent halothane in 50:50N2O/O2 con centrations was administered to first group with fifteen patients; Nitroglycerin (0.1 mg/ml) and 0.5-1.0 percent halothane in 50:50 N20/02 concentrations were administered to second group with fifteen patients; sodium nitroprusside (120 jigr/ml) and 0.5-1 percent halothane in 50:50 N20/02 concentrations were administered to thirth group with fifteen patients and 0.5-1 percent halothane 67:33 N20/02 concent rations was administered to control group with fifteen patients. Systolic blood pressure was reduced 70mmHg in the first and second and thirth groups. Hemostasis was assesed by the surgeon who was anaware which method was used. No complication about the anesthesia was seen on any patient who was given hypotansive anesthesia. All of the three methods were found to be satisfactory and re liable with regard to provide a relatively bloodless surgical field compare to the control group. We concluded that nytroglycerin is a more appropriate agent compare to other two agents in producing hypotension during middle ear microsurgery.