Köpek modelinde oluşturulan deneysel vazospazm üzerine nimodipin, rekombine doku plazminojen aktivatörü, mannitol ve düşük molekül ağırlıklı dekstran'ın etkisi
- Tez No: 22403
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Geç serebral iskemik disfonksiyon, anevrizmal subaraknoid kanamayı takiben oluşan klinik bir sendromdur. Multifaktoriyel bir patoloji olması nedeniyle kesin ve tek bir tedavisi yoktur. Bu nedenle, her biri üçer adet köpekten oluşan, randomize, plasebo kontrollü bu deneysel çalışmada, ortalama 8 cc otolog kanın intrasistemal ponksiyonu ile oluşturulan deneysel subaraknoid kanamaya bağlı anjiografik vazospazm üzerine nimodipin (subaraknoid kanamadan sonraki 1., 12., ve 24. saatlerde başlandı), rekombine doku plazminojen aktivatörü (rtPA), mannitol, düşük molekül ağırlıklı dekstran (DMAD) ve mannitol + DMAD" m etkileri araştırıldı. Mannitol ve DMAD ile tedavi edilen gruplarda, subaraknoid kanama sonrası ölçülen hematokrit düzeylerinde belirgin azalmanın yanısıra, subaraknoid kanamanın 8. günü tekrarlanan anjiografide şiddetli vazospazm tesbit edildi. Nimodipin- 1 saat grubu hariç, nimodipin-12 ve 24 saat- ile rtPA gruplarında sub-62 araknoid kanama öncesi ve sonrası yapılan anjiografilerdeki damar çap ölçümleri arasındaki farklar istatistiksel değer taşımıyordu. Bulgularımız deneysel subaraknoid kanama sonrası oluşan anjiografik vazospazmın, nimodipin veya rtPA uygulamasıyla önlenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Delayed ischemic cerebral disfunction is a clinical syndrom that occured fol lowing aneurysmal subarachnoid hemorrhage (SAH). It is multifactorial pathology, for this reason, it hasn't definitive and unique management. For this reason, in this blind randomized and placebo-controlled trial, three dogs in each groups, we evaluated the effects of nimodipine (used 1, 12, 24 hours after SAH), recombined tissue Plasminogen Activator (rtPA), mannitol, low molecular weight dextran (LMWD) and mannitol + LMWD on angiographic vasos pasm which experimentally induced by punctured approximately 8 cc otolog blood intracisternaly. In mannitol and LMWD groups, hematocrit levels significantly decreased fol lowing SAH and severely vasospasm was seen on angiography that was re peated on day 8. Except nimodipine 1 hour group, no statisticaly difference bet-64 ween vessel caliber measures before and after SAH underwent angiography in ni- modipine 12 and 24 hours with rtPA groups. Results of this study were suggested that nimodipine and rtPA therapies might be prevented angiographic vasospasm which occured following experimen tal SAH.