CFAR detection in K-distributed sea clutter
K-dağılımlı deniz kargaşası ortamında sabit hatalı alarm sıklığı (SHAS) ile tespit
  1. Tez No: 224021
  2. Yazar: AYŞİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR, PROF. DR. ALTUNKAN HIZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Geleneksel sabit eşik tespit ediciler, belirli hatalı alarm ve tespit olasılıkları sağlayabilmek için çevre kargaşasının tüm menzilde sahip olduğu istatistiksel özellikleri kullanarak sabit bir eşik değeri belirler. Ancak radar uygulamalarında çevre kargaşasının istatistiksel özellikleri önceden bilinmemektedir. Sabit Hatalı Alarm Sıklığı (SHAS) teknikleri çevre kargaşası istatistiklerini kestirebilmek ve hedefleri çevre kargaşasından ayırt edebilmek maksadıyla uyarlanabilir bir eşik değeri belirler. Hücre Ortalamalı SHAS (HO-SHAS) da ise eşik değeri test edilen hücreyi çevreleyen sınırlı sayıdaki hücrenin ortalaması alınarak kontrol edilir.Bu tezde, K-dağılımlı deniz kargaşası ortamındaki radar hedeflerinin tespiti istatistiksel bir bakış açısıyla Monte Carlo benzetimler kullanılarak incelenmektedir. HO-SHAS işlemcinin başarımı deniz kargaşasının değişen uzaysal ilintisi ve şekilsel yapısı için farklı hatalı alarm olasılıkları, HO-SHAS işlemcinin hücre uzunlukları ve HO-SHAS öncesinde toplanan darbe sayılarına göre incelenmektedir.HO-SHAS'ın tespit başarımı sabit eşik tespit edicinin başarımıyla karşılaştırılmaktadır. Başarım değerlendirmeleri SHAS kaybı niceliğiyle ifade edilmektedir. SHAS kaybı verilen bir hatalı alarm ve tespit olasılığı için ortalama sinyal kargaşa oranının sabit eşik tespit edicide elde edilen değere göre artışı ile tanımlanmaktadır. SHAS kaybının deniz kargaşasının şekilsel yapısına, deniz kargaşasının uzaysal ilintisine, toplanan darbe sayısına ve SHAS hücre uzunluğuna göre değişimini gösteren eğriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conventional fixed threshold detectors set a fixed threshold based on the overall statistical characteristics of the spatially uniform clutter over all ranges to give a specific probability of false alarm and detection. However, in radar applications clutter statistics are not known a priori. Constant False Alarm Rate (CFAR) techniques provide an adaptive threshold to estimate the clutter statistics and to distinguish targets from clutter. In Cell Averaging CFAR (CA-CFAR) the threshold is controlled by averaging the fixed size CFAR cells surrounding the cell under test.In this thesis, radar detection of targets in sea clutter modelled by compound K-distribution is examined from a statistical detection viewpoint by Monte Carlo simulations. The performance of CA-CFAR processors is analysed under varying conditions of sea clutter spatial correlation and spikiness for several cases of false alarm probability, the length of cell size used in the CFAR processor and the number of pulses integrated prior to CA-CFAR processor.The detection performance of CA-CFAR is compared with the performance of fixed threshold detection. The performance evaluations are quantified by CFAR loss. CFAR loss is defined as the increase in average signal to clutter ratio compared to that of fixed threshold, required to achieve a given probability of detection and probability of false alarm. Curves for CFAR loss to the spikiness and spatial correlation of clutter, number of pulses integrated and the length of cell size are presented.