İnşaat projelerinde nakit akışı sorunlarının iş programları yoluyla denetimi
Controlling of cash flow problems in construction projects via work programs
- Tez No: 84466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Diğer tüm mal ve hizmet üreten işletmelerde olduğu gibi bir inşaat işletmesinde de günlük ihtiyaçları karşılayacak düzeyde bir nakdin kullanılabilir durumda bulundurulması gereklidir. Gereğinden fazla nakdin bulundurulması fonların arta kalmasına yol açarken, gerektiğinde yeterli naktin elde bulundurulmaması da faaliyetlerini yerine getirme açısından işletmenin zor duruma düşmesine yol açabilmektedir. İnşaat işletmelerindeki nakit akışının sağlıklı biçimde izlenmesinde şüphesiz ki dönemlik (aylık,yıllık, gerekirse günlük) parasal gereksinimlerin boyutu; malzeme, işçilik ve makine gereksinimlerinin parasal karşılıkları, kısa veya orta vadede alınan borçların ödeme biçim ve miktarlarının şantiye yöneticileri ve yatırımcı tarafından bilinmesinin önemi büyüktür. Nakit dengeli temin edilmezse ya da kullanılmazsa işletmeye getireceği maliyet büyük olmaktadır. Bu tezde üç ayrı örnek inşaatın işçilik, malzeme ve parasal giderleri açısından nakit akışı incelenerek henüz tamamlanmamış bu yatırımlara ve idarenin elindeki bütçeye uygun nakit yönetimi önerilmiştir. Yöntem, her ay belirli bir gelire karşılık giderlerin incelenmesinden oluşmaktadır. Nakit bütçesinin yönetiminde işlem ve yatırım süreleri eldeki parasal kısıtlara göre değişmiştir. Visual Basic 5.0 bilgisayar programlama dilinde yazılan programda; aylık olarak belirlenen gelire göre elde kalan fazla ya da eksik miktarlarla iş planlaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT There is a need to have some cash for the periodical needs in a building management enterprice as other management enterprice which produce goods and servise. Having more cash than you need may cause excesses in funds versus not having enough cash may cause problems for the enterprice while running. The dimensions of financial needs in terms of month, year and daily, materials, labour hours and machine needs, the short or medium term debts and their methods of payments and their amounts are important to be known by site managers and investigaters to be able to search in building management cash flow. If there isn't a cash balance or can not be used properly, the cost for the management enterprice will increase. In this thesis, three buildings' cash flow will be studied from the point of labour hours, material and financial costs and a way of cash investment is proposed for this uncompleted investments and the budget of the enterprice. The method consists of searching some expenses againts specific incomes every months. The period of procedure and investment in cash budget in changeable according to the present financial position. In the programme, which is written with Visual Basic 5.0 computer programme, a working schedule has been done with the missing or remainder amount of cash which is defined monthly.