İnşaat projelerinde kalite güvence sistemi bağlamında yapım güvenliğinin sağlanmasına yönelik veritabanı modeli
Construction safety database model for quality assurance system
  1. Tez No: 224037
  2. Yazar: VAKUR ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnşaat sektörünün gün geçtikçe artan rekabetçi yapısı, sektörün globalleşmesi, sektör içi insan sirkülâsyonun sürekliliği gibi faktörlerin sonucunda meydana gelen iş kazalarının yüksek maliyet, zaman ve kalite kayıplarına neden olması, inşaat sektöründe iş güvenliğini ele alacak bir çalışmanın yapılmasının gerekliliğini ortaya koymuştur. Literatürdeki, inşaat sektöründeki iş güvenliğinin sağlanabilmesi için yapılan çalışmalar incelendiğinde, olaylara neden-sonuç ilişkileriyle yaklaşacak pratiğe uygun bir yapının eksikliği dikkati çekmektedir. Bu amaçla, kazalardan elde edilen bilgilerin derlendiği, oluşturulacak istatistikî yapıdan ilişkiler çıkararak neden-sonuç ilişkilerini ortaya koyabilecek, pratiğe uygun ilişkisel bir veritabanı modeli tezin kapsamı içerisinde önerilmiştir. Geliştirilen enformasyon sistemi ile şantiyelerde meydana gelen iş kazalarının kayıt altına alınması, mevcut kayıtların raporlanması, iş kazalarının gerçekleşme nedenlerinin belirlenmesi ve sonuçlarının gözlemlenmesi sağlanabilecektir. Modeli oluşturan veritabanının belirli bir sistematik ile taranması sonucu elde edilecek olan hipotezler ile tasarım aşamasındaki projelerde alınabilecek önlemler ortaya konulabilecek ve olası kazalar için gerekli öngörüler yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Direct or indirect effectiveness of competitiveness, globalism, human circulation and the accident results that cause high costs, time losses and insufficient quality, forced to make a research which provides positive effect for construction safety. In literature, the lack of practical solutions that can reveal cause-effect relations, obliviously have been noticed when the recently researches have been skimmed. In this research, a relational database structure which collects information from accidents, discovers and shows cause-effect relations from statistical data has been suggested. This information system will not only provide recording and reporting accidents but also, discovering causes and observing the results of the accidents and systematical searching, filtering, organizing and comparing of the data, finding out hypothesis as well. By using of the hypothesis, the precautions can be taken in the design phase, so probable accidents can be estimated.