İzmir iç körfezi'nde sedimentte nutrient akışlarının belirlenmesi
Measurement of nutrient fluxes in sediments of İzmir inner bay
- Tez No: 224098
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İzmir İç Körfezi sedimentlerinde nutrient akış denemeleri Ocak 2004 ile Ağustos 2004 arasında aylık olarak ilk kez uygulandı. NH4+ akışları -5,29 ile 14,93 µgatN/m2saat arasında, NO2- akışları -1,99 ile 13,37 µgatN/m2saat arasında, NO3- akışları -2,62 ile 5,05 µgatN/m2saat, reaktif fosfat (RP) akışları -2,67 ile 21,33 µgatP/m2saat, RSi (reaktif silikat)akışları -7,02 ile 11,84 µgatSi/m2saat arasında değişti. Kış aylarında core inkübasyonlarından nitrit hariç negatif değerler elde edildi (sudan sedimente akış). İlkbahar ve yaz aylarında tüm core inkübasyonlarında nutrientler için pozitif akışın (Ağustosta nitrit hariç) en azından sedimentin kısmen anoksik ve/veya H2S `li olabileceğini ortaya koydu. Su kolonu nurient envanterinden ve akış hızlarından elde edilen turnover süreleri Si ve NH4+ un su kolonunda hızla devrettiği, NO3-`ın sedimentte kayıp süreçlerinden daha fazla etkileneceği, dolayısıyla su kolonunun N sınırlayıcılığına ilave bir katkıyı oluşturacağı, RP`un ise kısa turnover süresiyle su kolonuna çok hızlı olarak RP sağlayabileceği tartışıldı.Pore suyu nutrient konsantrasyonlarının Ocaktan Ağustosa kadar sürekli olarak artışı bu nutrient rezervinin bir sonraki seneye daha yüksek arkayaka (background) seviyeleriyle mi devrettiği yada sonbahar sonunda ortama geri mi verildiği sorusu araştırmaya açık kalmaktadır.Anahtar Kelimeler : Nutrient akışı, İzmir Körfezi, Pore suyu nutrient derişimleri
Özet (Çeviri)
The core incubations for nutrient fluxes were performed first time monthly in the sediments of Inner part of Izmir Bay between January of 2004 and August of 2004. Fluxes changed between -5,29 and 14,93 µgatN/m2h for NH4+, between -1,99 and 13,37 µgatN/m2h for NO2-, between -2,62 and 5,05 µgatN/m2h for NO3-, between -2,67 ile 21,33 µgatP/m2h for reactive phosphate (RP), between -7,02 ile 11,84 µgatSi/m2h for RSi (reactive silicate). Negative values from the core incubations were obtained in winter months except nitrite (fluxes from water to sediment). In spring and summer months, positive fluxes for nutrients were obtained (except nitrite in August) and signed partly anoxic and /or reducing conditions in sediment. Turnover times from the water column nutrient inventory and flux rates exhibited that RP, Si and NH4+ in water column were recycled fastly, that the nitrate was effected by the loss processes (uptake and denitrification),consequently it was contributed to N limitation in water column.The pore water nutrient concentrations increased continually from January to August, these increments suggested the question whether these nutrient reserves will be turned out to next year with these higher background levels or will be relesed back to the water column at the late fall.Anahtar Kelimeler : Nutrient fluxes, Izmir Bay, Pore water nutrient concentrations.