Biochemical distribution of phosphorus fractions in İzmir Bay
İzmir Körfezi'nde fosfat formlarının biojeokimyasal dağılımı
- Tez No: 50142
 - Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ŞENGÜL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kimya, Su Ürünleri, Chemistry, Aquatic Products
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 188
Özet
IV ÖZET T7mir Körfezi' nde antropojenik girdinin neden olduğu kirliliğin derecesi, yapılan aylık örneklemelerle amonyum, nitrit, nitrat, çözünmüş-Si, demir, çözünmüş oksijen (ÇO), pH, tuzluluk, Secchi-disc derinliği, askıda katı madde (AKM) gibi değişkenlerin yanısıra fosfat formlanda izlenerek saptanmıştır. İç Körfez' de belirgin fosfat, amonyum ve demir zenginleşmesi gözlenmiştir. Orta Körfez, İç Körfez kadar kirli olmasada benzer durumdadır. Oysa, Dış Körfez bazı istisnalar dışında genelde“tipik Akdeniz kryı ekosistemi”özelliği göstermektedir. Fosfat fraksiyonlarının detaylı incelenmesi sonucunda çözünmüş inorganik fosfatın (ÇİF) yanısıra diğer formlarında fosfat döngüsünün anlaşılması açısından önemli olduğu ve izlenmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Çözünmüş organik fosfor (ÇOF) ve toplam partikül fosforun (TPF) yer ve zamana bağlı dağılımı, ÇOF'un fitoplankton biyoması ve TPF'un fitoplankton biyomasına ek olarak AKM'ylede ilişkili olduğunu göstermiştir. Partikülün fosfor içeriğinin; sıcaklıkla doğru pH'la ters orantılı bir ilişkide olması; sorbsiyon prosesinin aktif olduğunun göstergesi olarak düşünülmüştür. Besin tuzu ile görünür oksijen kullanımı (AOU) oranlan silikatın dışında düşük bulunmuştur; AOU:P (49:1), AOU:N (48:1), N:P (5:l),AOU:Si(39:l). Korelasyon analizleri değişkenler arasındaki ilişkilerin genelde Dış Körfez' de farklı olduğunu göstenniştir. Principal Component analizinde (PCA), verilerdeki varyasyonun 35% inin TF, TÇF, ÇİF, NH**, Fe, TPF, AKM, Si ve 14% ünün pH, fitoplankton hücre sayısı, ÇOF, chl-a, ÇO'den kaynaklandığı beMenrniştir. Uzamsal auto-korelasyon analizinde ise, Ocak' 94 de yayılımm etkili olduğu ve yaklaşık olarak yüzey suyunda 22 km, sedimanda 15 km mesafeye kadar benzerlik gösterdiği, halbuki Kasım' 93 ve Nisan' 94 de kümeleşmenin etkili olduğu bulunmuştur. Demirin yüzey suyu ve sedimandaki dağılımında kümeleşmenin etkili olması dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The extent of pollution because of anthropogenic input in Izmir Bay is monthly studied using phosphorus forms, in addition to other parameters; ammonium, nitrite, nitrate and dissolved-Si, iron and other oceanographic variables; DO, pH, salinity, Secchi-disc depth, TSS. The remarkable phosphate, ammonium and iron enrichments have been displayed in Inner Izmir Bay. The situation of Middle Izmir Bay is also similar but not as critical as Inner Izmir Bay. Whereas Outer. Izmir Bay shows“typical Mediterranean Coastal Marine Ecosystem”character. The detail study on phosphorus fractions has indicated that the other fractions, besides DIP, are also important and should be monitored to realize phosphorus cycling. DOP and TPP do exhibit spatial and temporal patterns. DOP has been correlated with phytoplankton cell number and chl-a, same as in some coastal and estuarine systems. Additionally, dependence of TPP on phytoplankton and on TSS are also observed in the Bay. The significant correlation between phosphorus content of particles-temperature, and -pH as the inverse correlation, are the evidence of an active sorption chemistry. The quantitative study of nutrient fractions shows that AOU:P (49:1), AOU:N (48:1) and N:P (5: 1) ratios are too low, except for AOU:Si (39:1). Simple and Partial Correlation analyses show that the relation among variables is change from the Inner section to the Outer section. PC A indicates that 35% of the variation in the data is related to TP, TDP, DIP, NH/, Fe, TPP, TSS, and Si, and 14% of the variation in the data is related to pH, phytoplankton cell number, DOP, chl-a and DO. SAA shows that dispersion is effective in January'94 and nearby localities, i.e. up to 22 kms for surface water and 15 kms for sediment, are similar, whereas spatially patches are observed in November'93 and April'94. Particularly patchy distribution of iron in the surface water and the sediment is remarkable during these three months.