Anestezi indüksiyonunda tiopental, etomidat ve propofolun karşılıklı değerlendirilmesi
  1. Tez No: 22410
  2. Yazar: HALİT MADENOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM BOYACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
46 ÖZET Çalışmamız değişik cerrahi işlem uygulanacak 23 kadın, 37 erkek toplam 60 hastada tiopental, ttomidat ve propofolun anestezi indüksiyonunda kardiovasküler değişiklikler ve istenmeyen etkileri ile serum Na, K ve Ca düzeyine etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Üç gruba ayrılan hastalarda 1. gruba 6 mg/kg tio pental, 0.3 mg/kg etomidat ve 2.5 mg/kg propofol intravenöz olarak uygulandı. Bu uygulama sonrasında hastalar kardiovasküler değişiklikler ve enjeksiyon yerinde ağrı, allerjik belirtiler, apne, bronkospazm, öksürük, hıçkırık, istemsiz kas hareketi, uyanmada ajitasyon, bulantı, kusma gibi istenmeyen etkiler yönünden gözlendi. îndüksiyonda propofol ile sistolik ve diastolik basınçlarda belirgin düşüş gözlenirken, tiopental ile çok az düşüş meydana geldiği fakat etomidat ile değiş mediği görüldü. Entübasyondan sonra arteriyel basınçlarda tiopental ve etomidat ile belrgin artış görülürken, propofol ile çok az artış meydana geldiği gözlendi. îndüksiyonda nabız hızı tiopental ile artarken, etomidat ve propofol ile değişmemektedir. Enkübasyon sonrası her üç grupta da artış meydana gelmektedir.47 Apne, tiopental (%40) ve propofol (%55) ile sık görülürken, etomidat (%15) ile daha az görülmüştür. Enjeksiyon yerinde ağrı, tiopental (%5) ve etomidat (%20) gruplarında az görülürken, propofol (%50) grubunda daha çok görülmüştür. İs temsiz kas hareketleri, etomidat (%45) ile sık görülürken, propofol (%5) ve tiopental (%10) ile daha az oranda görüldü. Tiopental grubunda sadece bir hastada allerjik reaksiyon görüldü. Tiopental grubunda iki ve etomidat grubunda 4 hastada postoperatif bulantı, kusma görüldü. Her üç grupta da disritmi, öksürük, hıçkırık ve bronkospüzm görülmedi. İlaçların serum Na, K ve Ca konsantrasyonları üzerine belirgin etkileri görülmedi. ?*' Çalışma sonucu, anestezi indüksiyonunda etomidat ve propofolun güvenle kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY This study was performed in 23 female and 37 male totally 60 patients. Intra venous thiopental (6 mg/kg), etomidate (0.3 rng/kg) and propofol (2.. 5 mg/kg) were respectively administered during anaesthesia induction to each group of 20 patients Following this application, the patients were observed from the point of view of cardiovascular changes and undesirable effects, such as pain at the site of injection, allergic reaction, apnea, bronchospasm, coughing, hiccups, involuntary muscular movements, agitation, nausea and vomiting. The effects of the drugs on blood Na, K and Ca concentrations have been studied by analysis of blood samp les at 1st, 3rd and 5th minutes. Systolic and diastolic arterial pressure was significantly decreased with pro pofol and little decreased with thiopental, but unchanged with etomidate at the in duction period. Significant increases in arterial pressure followed intubation in pa tients with thiopental and etomidate, but little increase with propofol.Heart rate was increased at induction with thiopental but unchanged with etomidate and propofol. After intubation heart rate was increased in all groups.49 Apnea occurred during induction frequently with thiopental (%40) and pro- pofol (%55), but infrequently with etomidate (%15). Pain on injection was infrequ ent with thiopental (%5) and etomidate (20) groups except propofol (50).Involun- tary muscular movements occurred frequently with etomidate (%45), but infrequ ently with propofol (%5) and thiopental (%10). Allergic reaction was occurred only one patient with thiopental group. Agitation was occurred only one patient with thiopental and two patients with etomidate. Nausea and vomiting occurred two patients with thiopental and four patients with etomidate. Disrytmias, coughing, hiccups and bronchospasm did not occurred in all groups. The effects of the drugs on blood Na, K and Ca concentrations were insignificant. The result of this study demonstrated that, etomidate and propofol can be sa fely applied for the induction of anaesthesia. Ü