Etlik Piliçlerin Beslenmesinde Taurin Amino Asidinin Kullanım Olanakları
Usage possibilities of taurine amino acid in broiler nutrition
  1. Tez No: 224130
  2. Yazar: MEHMET MURAT ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZÜMRÜT AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, 0?3 ve 3?6 haftalar arasında yeme %0,5 ve %1 düzeylerinde ilave edilen taurin amino asidinin erkek piliçlerde performans, ham yağın sindirilebilirliği ve dışkı viskozitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla beş muamele grubu (Kontrol, T1, T2, T3, T4 grupları) oluşturulmuştur. Kontrol grubu (K) taurin amino asidi ilavesiz yem tüketmiştir. T1 grubu 0?21 günler arasında %1, T2 grubu 0?21 günler arasında %0,5, T3 grubu 0?42 günler arasında %1, T4 grubu ise 0?42 günler arasında %0,5 düzeyinde taurin içeren yemler tüketmişlerdir. Ayrıca ham yağın sindirim derecesi ve viskozitedeki değişimleri saptamak için bir sindirim denemesi de yürütülmüştür. İlk üç hafta deneme grupları arasında canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma bakımından önemli düzeyde farklılıklar oluşmamıştır (P>0,05). Ancak 3?6 haftalar arasında %0,5 ve %1 taurin amino asidi ilaveli yemlerle beslenen piliçlerde canlı ağırlık ve yem tüketimi önemli düzeyde azalmış, yemden yararlanma iyileşmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different levels of taurine amino acid (0.5% and 1%) supplemented into broiler diets between 0-3 and 0-6 weeks of ages on broiler performance, crude fat digestibility and excreta viscosity was investigated. For this purpose, five experimental group (K, T1, T2, T3, T4) was prepared. Control group (K) was fed diet without taurine. Between 0 ? 21 days T1 and T2 treatment groups consumed 1% and 0.5% taurine amino acid supplemented diet respectively. However T3 and T4 treatment groups consumed which contains same levels of taurine in diets (1% and 0.5%, respectively) between 0?42 days. Also a balance experiment was conducted to determine crude fat digestibility and excreta viscosity. During first three weeks of experiment, there are no significant differences from the point of view of body weight, feed consumption and feed conversion between treatment groups (P>0.05). However, between 3-6 weeks, body weight and feed consumption were decreased significantly but feed conversion was improved in broilers which comsumed 0.5% and %1 taurine amino acid supplemented diets (P0.05).