İzmir Körfezi'nde (Ege Denizi) mürekkep balığı (Sepia offcinalis L.,1758) avcılığı ve bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
The determination of some biological properties and fisheries of common cuttlefish (Sepia officinalis L.,1758) in the Bay of Izmir (Aegean Sea)
  1. Tez No: 224131
  2. Yazar: BURCU TELLİBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, İzmir Körfezi'nde (Ege Denizi) mürekkep balıklarının (Sepia officinalis) balıkçılık aktiviteleri ve bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Toplam 333 birey Kasım 2006 ile Kasım 2007 arasında aylık örneklemelerle toplanmıştır. Türün manto boyu tüm bireyler için minimum 5,5 cm ve maksimum 22,4 cm arasında olup, ortalama 11,6 cm±0,16 `dır. Aylık gonadosomatik indeks (GSI) değerleri türün Mart ve Haziran ayları arasında yumurtladığını göstermektedir. Toplam yumurta stoğu 49 `dan 828'e ve ortalama 261±27 adet yumurtadır. Yumurtaların ortalama boyu 5,2 mm±0,03`dir. En büyük yumurta boyu 9,44 mm olarak bulunmuştur. Körfezde mürekkep balığı avcılığı dil ağları ve kalamar sırtıları ile yapılmaktadır. Bu balıkçılıkta ana limanlar ise Tuzla, Şemikler ve Urla'dır
Özet (Çeviri)
In this study, fishing activities and some biological properties of cuttle fish, Sepia officinalis from Izmir Bay (Aegean Sea) were investigated. A total of 333 specimens was collected during monthly samplings from November 2006 to November 2007. The mantle lengths of the species were between 5,5 and 22,4 cm with an average of 11,6 cm±0,16 for both sexes. The monthly gonadosomatic index (GSI) results indicated that Sepia officinalis spawns between March and June. Total oocyte stock varied from 49 to 828 with a mean of 261±27 oocytes. The mean size of the oocytes was 5,2 cm±0,03. The maximum oocyte size found was 9,44 mm. The fishery of cuttlefish in the bay is carried out by using trammel net for common sole and hand squid jig. The main fishing ports for cuttlefish fishery were Tuzla, Şemikler and Urla.